Savunma ve Stratejik Analizler

9 Şubat 2012 Perşembe

MİT ve Emniyet'in silah alımlarında Genelkurmay'ın veto hakkı olmayacak

EMRE SONCAN ANKARA - 08.02.2012

Kanun hükmünde kararnameyle Savunma Sanayii Destekleme Fonu'ndaki yaklaşık 6 milyar dolarlık kaynak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet'in de kullanımına açıldı.

Fonun kullanımı normalde Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısından çıkan kararla mümkün oluyor. Bu toplantıda son sözü başbakan ve Genelkurmay başkanı söylüyor. Fakat hükümet kanadı, MİT ve Emniyet'e yapılacak alımların SSİK'e girmemesi yönünde bir irade ortaya koydu. MİT ve Emniyet için yapılacak tedarikler, SSİK toplantısına girmeyecek. Böylece Genelkurmay'ın herhangi bir alım için veto yetkisi ortadan kaldırılmış oldu. SSM Kanunu'na göre, Fon'un paralarının kullanım esaslarını, nereye nasıl harcanacağını belirleme yetkisi SSİK'ye ait. Toplantıya başbakan, Genelkurmay başkanı ve Milli Savunma bakanı katılıyor. TSK'ya yapılacak alımlar ve modernizasyon projelerine bu zirvede karar veriliyor. Yeni yapılan değişiklikle birlikte, MİT ve Emniyet bu sürece dahil olamayacak. 28 Şubat sürecinde Emniyet'e ait ağır silahlar Genelkurmay'a devredilmişti. Ayrıca 2010 yılında, MİT ve Emniyet'e ağır silah ithal etme yetkisi de veren bir kanun tasarısı, itirazlar üzerine yasalaştırılamamıştı.

MİT ve Emniyet'e önemli bir ek kaynak sağlayan değişiklik, AB Bakanlığı'yla ilgili çıkarılan kanun hükmünde kararnamenin içinde yapılmıştı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı Kanunu'na, "Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'nın istihbarat ve güvenliğe ilişkin ihtiyaçları ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün istihbarat ve güvenliğe ilişkin acil ihtiyaçları müsteşarın teklifi, Milli Savunma Bakanı'nın uygun görüşü ve Başbakan'ın onayı ile müsteşarlık tarafından tedarik edilir ve bunlara ilişkin giderler Fon'dan karşılanır." ibaresi eklendi. Böylece 6 milyar dolarlık Fon bu iki kuruma da açılmış oldu.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1241776&keyfield=454D524520736F6E63616E

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder