Savunma ve Stratejik Analizler

16 Şubat 2012 Perşembe

Türk savaş gemilerine yerli konventer

15 Şubat 2012

Türk savaş uçaklarının yanı sıra Türk savaş gemilerinin konverterlerinde de yerli malı dönemi başladı.

Eskişehir'de Kaynak Elektronik Makine Sanayi (KemSan) firması, yerli enerji dönüştürücü (konverter) üretmeyi başardı. Benzin yakmayan yerli dönüştürücü, savaş uçaklarının elektrik sistemleri test edilirken kullanılıyor.

Daha önce Amerika ve Almanya'dan ithal edilen dönüştürücüler, 5 -6 kat daha ucuza mal ediliyor. Artık konverterler 5-6 milyon Dolar yerine, yerli firmadan 1 milyon dolara alınıyor. Projede tamamen yerli kaynakların kullanılması devletin kasasına da ciddi katkı sağlarken, bu alandaki dışa bağımlılık sona erdi. Artık konverterler yerli firmadan 1 milyon dolara alınıyor. Konverterler, TSK'nın yanı sıra 8 ülkeye satılıyor.

DIŞARIDAN 140 BİN DOLAR TÜRK FİRMASINDA 40 BİN DOLAR

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, jet üstlerinde bulunan F4, F16 ve F18 savaş uçaklarının elektriksel sistem testlerini yapmak üzere tasarlanan konverter ihalesine çıktı. Daha önce Almanya ve Amerika'dan ihraç edilen konverterler için Eskişehirli KemSan firması da ihaleye girdi. 12 adet konverter alımı için açılan ihaleye, Amerikan şirketleri 6 milyon avro, KemSan ise 1 milyon Dolar teklif verdi.

KemSan, ihaleyi kazanarak, Amerikalı şirketlerin 140 bin dolara mal ettiği bir adet konverteri 40 bin dolara üreterek, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim etti. Önceki yıllarda ihale başına 5-6 milyon Dolar yerine, yerli firmaya 1 milyon Dolar ödendi. Böylece, 5-6 milyon dolarlık para Türkiye'nin kasasında kaldı. Ayrıca, bu alandaki dışa bağımlılık da sona erdi.

8 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Türk savaş uçaklarının yanı sıra Türk savaş gemilerinin konverterlerinde de yerli malı dönemi başladı. Türk savaş gemisi Milli Gemi (MİLGEM)'nin de konverteri yine KemSan firması tarafından üretilerek TSK'ya takdim edildi.

Yapılan konverterler başta Lübnan, Ürdün, Mısır, Kenya, Endenozya, Fas, Irak ve Suriye gibi ülkelere ihraç ediliyor. Konverterlerin, bugüne kadar yüksek fiyatlarla Almanya ve ABD gibi ülkelerden ithal edildiğini anlatan KemSan Teknik Müdürü Adil Ceyhan, artık yerli malın kullanıldığını söyledi.

Ceyhan, bir Türk firması olarak ürettikleri konverterleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim ettiklerini kaydederek, "F-4, F-16 ve F-18 savaş uçaklarının bakım anında motorları aktif olarak çalıştıran 220/380V 50Hz girişli, 115/200V 400Hz çıkışlı konverterlerini üretiyoruz." dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/serbest-kursu/40246/milgem-konventer-deniz-turk-savas-gemileri-denizhaberajansi-gemi.html

2 yorum:

 1. Bu haberde THK nin ucaklari siralanmis Konverter ihtiyaci olan, ama tuhaf olan ise, ya ben takip edemedim, yada siz F18 konusunda hata yaptiniz, cünkü Hava kuvvetlerimizde böyle bir ucak kullanilmiyor, yaniliyorsam bilgi rica ediyorum.

  YanıtlaSil
 2. Sayın Adsız

  Haberi yapan ben değilim. (bakınız kaynak verdim) Haberi yapan kişi muhtemel Kemsan'ın internet sitesini incelemiş.

  Kemsan ve F-18 sorunuza Kemsan'ın internet sitesi cevap verebilir.

  http://www.kemsan.com.tr/haber_detay.asp?haber=119

  Belli ki sadece THK'leri değil, F-18 kullanıcısı olan ülkeler de satış hedeflerinde bulunmakta.

  Kemsan'ın referans lsitesi:
  http://www.kemsan.com.tr/referans.asp

  YanıtlaSil