Savunma ve Stratejik Analizler

30 Mart 2012 Cuma

Millî tanka özel test merkezi


EMRE SONCAN SAKARYA   -   30.03.2012

Milli tank projesi Altay'ın prototip üretim çalışmalarına devam eden Koç Grubu şirketi Otokar, Türkiye'deki ilk tank test merkezini açtı.

Otokar'ın Sakarya'daki üretim tesislerinde hizmete giren merkezde güvenli sürüş, sistemlerin doğru çalışması ve ürünün seri üretime hazır hale gelmesi için gerekli olan savaş ve barış şartlarında askerî araçların elektromanyetik uyumluluklarını, farklı iklimlerdeki hareket kabiliyetlerini artırmaya yönelik testler yapılabilecek. Tank test merkezinde ayrıca bir de pist yer alacak. Açılışa katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Altay projesi bizim göz bebeğimiz. Türkiye'nin milli gücünün ve bilgi birikiminin geldiği noktayı gösteriyor." dedi. Altay'ın Türk girişimcilerinin ve mühendislerinin ürünü olduğunu vurgulayan Yılmaz, bugünün Türkiye'sinin, dünün Türkiye'sinden çok daha güçlü olduğunu belirtti. Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen ise, "Tank test merkezimiz ile ülkemizin dışa bağımlılığı azalacak." diye konuştu.

Prototip üretimi için 500 milyon dolarlık kaynak ayrılan Altay'ın tasarım aşamasında son dönemece girildi. İlk prototip, yıl sonunda görücüye çıkacak. 250 adetlik ilk parti seri üretiminin 2017'de başlaması bekleniyor. Projenin teknik destek sağlayıcısı, Güney Koreli Rotem. Aracın üzerinde Aselsan, MKE, Roketsan gibi kuruluşların desteği bulunacak. İlk milli muharebe tankında dizel motor kullanılacak.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1266147&title=millî-tanka-ozel-test-merkezi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder