Savunma ve Stratejik Analizler

6 Mart 2012 Salı

Tatbikatlar-06.03.2012

Japon Ordusu ilk defa uluslararası bir askeri tatbikatta
(CİHAN)

Japonya Öz Koruma Kuvvetleri, ay sonunda Filipinler'de gerçekleştirilecek uluslararası tatbikata katılacak.Filipinler'in Falla adası yakınlarında bir haftalık aralıklarla bir ay boyunca uluslararası deniz tatbikatı gerçekleşecek. ABD öncülüğünde gerçekleşecek 'Ballikatan' askeri deniz tatbikatına, Avustralya ve Güney Kore dışında Japonya, Singapur, Vietnam gibi Doğu Asya ülkeleri de katılacak. 1951 yılında imzalanan San Francisco Barış Anlaşması ile İmparatorluk Ordusu fes edilip, yerine barışçıl Öz Koruma Kuvvetleri kuran Japonya, böylece ilk defa uluslararası bir askeri tatbikatta yer almış olacak.

ÇİN TEDİRGİN

Terörizme karşı yapılacak Ballikatan askeri deniz tatbikatı Çin'i tedirgin ediyor. Zira tatbikata katılacaklar arasında Vietnam gibi ülkelerin yer alması ve tatbikat bölgesinin Çin'in deniz sınırlarına yakın olması, Pekin yönetimini rahatsız ettiği bildirildi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1255229&title=japon-ordusu-ilk-defa-uluslararasi-bir-askeri-tatbikatta

Ürdün ordusu, geniş çaplı bir askeri tatbikat düzenleyecek
AA
Ürdün ordusunun, Mayıs ayında geniş çaplı bir askeri tatbikat düzenleyeceği bildirildi.Ürdün resmi haber ajansı Petra'da yer alan haberde, ''Hazır Aslan'' adıyla düzenlenecek tatbikata, ''dost ve müttefik'' 17 ülkenin katılacağı belirtildi.

Haberde, Ürdün Genelkurmay Başkanı Meş'al Muhammed'in, ABD Ordusu Deniz Piyadeleri Komutanı Thomas Waldhauser ve beraberindeki heyetle makamında görüşerek tatbikatın ayrıntıları hakkında görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Mayıs ayı ortalarında başlaması planlanan tatbikatla, Amman'ın, karşı karşıya bulunduğu stratejik tehditler, terörle mücadele ve kriz yönetimi alanlarında hazırlığının arttırılması hedefleniyor.

Hükümetten yapılan açıklamada ise tatbikata katılacak ülkeler hakkında bilgi verilmedi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1255222&title=urdun-ordusu-genis-capli-bir-askeri-tatbikat-duzenleyecek

Kuzey Kore askeri tatbikat yapıyor
AA
Kuzey Kore ordusu, gerçek mermilerle tatbikata başladı.Tatbikatın, yaklaşık iki yıl önce Kuzey Kore'nin bombaladığı, 4 Güney Koreli'nin öldüğü Güney Kore adasının yakınında başladığı belirtildi.

Kuzey Kore'nin güneybatı kıyısı boyunca başlattığı tatbikatın hafta boyunca süreceği kaydedildi.

Pyongyang yönetimi, ABD ve Güney Kore'nin ortak tatbikatını eleştirmişti.

Amerikalı ve Kuzey Koreli temsilciler, geçen hafta varılan nükleer anlaşmayı görüşmek üzere Çin'in başkenti Pekin'de yarın bir araya gelecek.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1255157&title=kuzey-kore-askeri-tatbikat-yapiyor

Rumlar, doğalgaz aradıkları bölgede Fransızlarla ortak tatbikat yaptı
(CİHAN)

Fransa ve Rum hava kuvvetleri dün arama-kurtarma tatbikatı yaptı. Bu tatbikatta Rum helikopterlerinin Fransız savaş gemilerine nasıl ineceği konusunda eğitim verildi.Simerini gazetesinin haberine göre, Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis, bir Rum helikopterinin Fransız savaş gemisine iniş yaptığı bu kapsamda bir tatbikatın ilk kez gerçekleştirildiğini söylediği.

Habere göre tatbikat, adanın Güney deniz kesiminde 08.00-12.00 saatleri arasında icra edildi. Tatbikatta Rum ordusu ve diğer tüm savunma kuvvetleri hazır bulundu. Rumlara Fransa Deniz Kuvvetleri'nden ise FORBIN fırkateyni ve Larnaka limanında bulunan helikopterlerden biri iştirak etti.

Tatbikatta, Rum- sözde Rum "Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Arama-Kurtarma Bölgesi" içerisinde meydana gelen deniz kazası ve korsanlığa müdahale senaryosu canlandırıldı. Kazazedeler, helikopterlerle denizden toplanarak Larnaka Hastanesi'ne nakledildi. Tatbikatı Fransa'nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi ve Askerî Ataşesi, Rum Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ve Polis yetkilileri Fransız Deniz Kuvvetleri'ne ait firkateynden izledi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1255206&title=rumlar-dogalgaz-aradiklari-bolgede-fransizlarla-ortak-tatbikat-yapti

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder