Savunma ve Stratejik Analizler

23 Nisan 2012 Pazartesi

Araçları Mayından SKYDEX koruyacak

19.04.2012 EnerjiPort

Nurol Holding ve BAE Systems ortak girişimi ve Türkiye’nin ilk özel sektör savunma sanayi kuruluşu olan zırhlı araç üreticisi FNSS araçları mayına karşı yeni teknolojilerle donatmaya devam ediyor. FNSS Amerikan Skydex Teknoloji firması ile mayın patlamasında askerin yaralanma ihtimalini düşüren Convoy Deck alımı için anlaşma imzaladı.

FNSS, yurt içi ve yurt dışında NATO standartlarında gerçekleştirdiği testlerde, mayın ve diğer patlayıcıların, araç içerisindeki personel üzerinde yarattığı etkiyle personelin yaralanma ihtimalinin, SKYDEX Convoy Deck ürünü ile önemli ölçüde azaltılabileceğini kanıtladı.

2011 yılında, Türkiye’nin en büyük savunma sanayi ihracat sözleşmesini imzalayan FNSS’de şef mühendis Javier Garcia ”NATO askeri koruma standartlarını sağlayan araçlarımız, bu ürün ile personel güvenliği açısından daha üst bir seviyeye taşınacaktır” derken, kıdemli tasarım mühendisi Çağla Pınar Turunçoğlu, ”Mayın testlerimizde bu ürünün yüksek sönümleyici performansına şahit olduk. Test mankenlerimizin mayın patlamalarında yüksek kuvvetlere maruz kalan alt bacak bölgelerinin hasar görme olasılığı ciddi ölçüde azaldı ” diye konuştu.

Patlama hafifletici sistemler konusunda ABD’nin lider üreticisi olan SKYDEX, Amerikan birliklerini Afganistan’da ve Irak’ta 2008 yılından bu yana korumaya devam ediyor. Bugüne kadar 17 bin zırhlı aracını convoy deck ile kaplayan ABD ordusunun, patlayıcının etkisini azaltan yalıtım bulunmayan bir aracın görev yapamayacağı yönünde yayınlanmış genelgesi bulunuyor.

SKYDEX Başkanı ve Genel Müdürü Mike Buchen, “Türkiye’nin askerlerinin hayatta kalma şansını artırmak için FNSS ile işbirliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Müttefik ortaklarımıza değer veriyoruz çünkü hedefimiz aynı: askeri ve güvenlik kuvvetlerimizi korumak için mümkün olan en iyi ürünleri sağlamak ve tehlike altındakilerin hayatlarını korumak” diye konuştu.

http://www.enerjiport.com/2012/04/19/araclari-mayindan-skydex-koruyacak/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder