Savunma ve Stratejik Analizler

9 Nisan 2012 Pazartesi

Deniz Yıldızı–2012 Taktik Tatbikatı

Tarih : 6 Nisan 2012
Bülten Nu : 2012/11

1. Deniz Yıldızı–2012 Taktik Tatbikatı; Donanma Komutanlığı sevk ve idaresinde, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının katılımıyla, 08–19 Nisan 2012 tarihleri arasında, Marmara Denizi ve Karadeniz’de icra edilecektir.

2. Tatbikatta fiili güdümlü mermi atışları icra edilecek, Deniz Kuvvetlerinin görev ve fonksiyonlarına yönelik harekât yapabilme imkân ve kabiliyetleri denenecek ve Karadeniz'de deniz güvenliğinin idamesine yönelik olarak yürütülen faaliyetler desteklenecektir.

Bu kapsamda; Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR) ile birlikte yapılacak eğitimler vasıtasıyla Karadeniz'e sahildar olan ülkeler ile işbirliği ve ortak harekât yapabilme kabiliyetimiz geliştirilecektir.

Tatbikat süresince, İnebolu, Sinop, Samsun, Ordu, Trabzon, Rize, Hopa ve Novoroski/Rusya Federasyonu’na liman ziyaretleri icra edilecektir.

3. Tatbikata Türk Deniz Kuvvetlerinden; 8 Fırkateyn, 1 Korvet, 3 Denizaltı, 7 Hücumbot, 4 Yardımcı Sınıf Gemi, 6 Helikopter, 4 Deniz Karakol Uçağı, Karadeniz Gözetleme Koordinasyon Merkezi, Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS) ve Sualtı Görev Timleri, Sahil Güvenlik Komutanlığından 13 Sahil Güvenlik Botu ve 2 Sahil Güvenlik Helikopteri ile Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar katılacaktır.

http://www.dzkk.tsk.tr/turkce/basinduyurulari/2012/120405_deniz_yildizi.php

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder