Savunma ve Stratejik Analizler

1 Nisan 2012 Pazar

Füzeler Sinop'ta test edilecek

30 Mart 2012

Malatya Kürecik'te füze kalkanı sistemi kurulmasına tepkiler sürerken Sinop'ta yeni gelişme... 20 yıl öncesine dek radar üssü olan alanda füze denemeleri için inşaata başlandı.

Sinop'ta önemli gelişme...1992 yılına kadar ABD tarafından radar üssü olarak kullanılan Sülükgölü mevkiine Milli Savunma Bakanlığı'nca füze test atışı ve deneme alanı inşası çalışmaları, ilgili firma tarafından başlatıldı...

ABD'nin alandan ayrılmasıyla Maliye Bakanlığı'na verilen 104 dönümlük arazinin Milli Savunma Bakanlığı'na tahsis edildiği, çalışmaların 4 ay içerisinde bitirileceği ve alanın Roket Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından test ve deneme alanı olarak kullanılacağı belirtildi. Çok sayıda iş makinesi ve konteynerin araziye taşındığı gözlendi.
 
RAHATSIZ OLABİLİRLER

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop'a füze test alanı yapılması kararına saygı duyduklarını ancak şehir merkezine yakın bir bölge olması itibarıyla vatandaşların rahatsız olmasından kuşku duyduklarını söyledi.

 Konuyla ilgili yetkililerle görüştüğünü belirten Ergül, şöyle devam etti: 'Bir heyet gelerek bizi bilgilendirdi. Şehrin merkezinde olmasının vatandaşları rahatsız edeceğini, şehrin dışında inşa edilmesinin daha doğru olacağını söyledim. Kendileri ise bana konum itibarıyla en uygun yerin Sülükgölü mevkii olacağını, toplumun rahatsız olacağı bir durum olmadığını ifade ettiler. Alanda denemelerin yapılacağını söylediler.''

 DENİZ GEREKLİ

 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise 'Ürettiğimiz füzelerin bir test alanının oluşması gerekir. Bu test alanı da denize yakın olmalı. Ola ki yarı yolda düşerse, herhangi bir kara parçasına zarar vermesin. Zaten birçok testimizi Karadeniz'de yapıyoruz. Sinop için de böyle bir çalışmamız var. Hayırlısı neyse o olur.

 http://www.aksam.com.tr/fuzeler-sinopta-test-edilecek--107723h.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder