Savunma ve Stratejik Analizler

23 Nisan 2012 Pazartesi

T-38m Aviyonik Modernizasyon Projesi Teslim Töreni

20 Nisan 2012  İHA

55 uçağın modernizasyonunun yapılacağı T38M Aviyonik Modernizasyonu (ARI) projesi kapsamında, modernizasyonu tamamlanan ilk uçak Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

ARI projesi çerçevesinde, 55 tane T38M Uçağı'nın ilki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından aviyonik modernizasyonu tamamlanarak düzenlenen törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Törene Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Nejat, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Korgeneral Hayrettin Uzun, TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın

Kaya, ASELYAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Memişoğlu katıldı.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, yaptığı konuşmada, "T38M Uçağı'nın modernizasyonu projesinin Türkiye'nin teknoloji alanında önder ismi TUSAŞ tarafından gerçekleştirilmiş olması, ülkemizin savunması, güvenliği ve menfaatleriyle ilişkili, havacılık alanındaki diğer ihtiyaçların da belli imkanlar ile karşılandığının göstergesidir" dedi.

Günümüzde Türkiye'nin havacılık sanayisinin ARI ve diğer projelerle geliştiğini ve dünya savunma pazarlarında söz sahibi olduğunu belirten Yardımcı, "Bu projeler, hava sahamızın ve sınırlarımızın emniyette olduğunu bize göstermekte diğer taraftan da ticari ve ekonomik açılardan Türkiye'nin artan ekonomik gücüne işaret etmektedir" şeklinde konuştu.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise modernize edilmiş T38M Uçağı'nın milli gücün bir araya getirildiği bir projenin ürünü olduğunu kaydetti.

"TAMAMI TÜRKİYE'DE, TÜRK UÇUŞ EKİBİ TARAFINDAN MODERNİZE EDİLDİ"

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya da, T-38 Uçakları Aviyonik Modernizasyon Programına yönelik Sözleşme Haziran 2007 ayında imzalandığını hatırlatarak, programın tamamının Türkiye'de, Türk uçuş ekibi, mühendisler ve teknisyenler tarafından askeri havacılık standartlarına uygun olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Kaya, TUSAŞ sorumluluğunda yapılan ilk jet uçağı aviyonik modernizasyonunun başarıyla tamamlanmasının, Türk Savunma Sanayinin geldiği noktanın gösterimi açısında da ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Kaya, "Programın ilgili sözleşmeleri kapsamında; ASELSAN, HAVELSAN, SAVRONİK, SDT ve yerli sanayi firmaları TUSAŞ Ana Yükleniciliğinde uyum ve koordinasyon içinde, üzerlerine aldığı sorumluluğun bilincinde, görevlerini yerine getirmeye çalışmışlar ve gelinen durum itibariyle de kendilerine olan güveni hak ettiklerini göstermişlerdir. Projenin başarıyla tamamlanmasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kesintisiz olarak sağlanan uçuş desteği, bilgi ve tecrübe paylaşımının önemini de ayrıca vurgulamak isterim. 21. yüzyılın hava, uzay ve bilgi gücü olan ve savunma gücümüzün caydırıcılığını pekiştiren Türk Hava Kuvvetleri'ne ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na TUSAŞ'a ve Türk sanayisine olan güvenlerinden dolayı şükranlarımı sunarım."

http://www.haberfx.net/t-38m-aviyonik-modernizasyon-projesi-teslim-toreni-haberi-477361/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder