Savunma ve Stratejik Analizler

3 Mayıs 2012 Perşembe

İnsanlı İstihbarat Uçağı Tedarik Kararı Alındı

01 Mayıs 2012 Murat Gürgen / HT GAZETE

Heron görüntülerinin değerlendirilmesinde ortaya çıkan yüksek hata payı nedeniyle hız verilen insanlı istihbarat uçağı projesinde sona gelindi. Savunma Sanayii İcra Komitesi uçakların tedariki kararını elden imzaladı.

Gediktepe saldırısında Heron görüntülerine takılan PKK’lıların çoban sanılması, Uludere bombardımanında da sigara ve mazot kaçakçısı köylülerin PKK’lılardan ayırt edilemediği iddiasının ardından ABD’den kiralanan King Air 350 tipi 5 uçak mayıs ayı sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan oluşan Savunma Sanayii İcra Komitesi, James Bond filmlerinin yıldızı pervaneli istihbarat uçaklarının tedariki kararını elden imzaladı.

Çift turboprop motora sahip olan King Air 350, askeri amaçlara yönelik olarak dizayn edildiğinde, uçağa geniş bir gözlem penceresi açılarak buradan fotoğraf çekilebilmesine olanak sağlanıyor. TSK için kiralanacak uçaklarda FLIR adı verilen kızılötesi gözlem podu da yer alacak. Bu cihaz ısı enerjisini hassas sensörlerle ölçerek bilgisayar ekranında renkli görüntüye dönüştürüyor. Böylece izlenen bölgedeki insan vücudu ısısı her türlü hava koşulunda rahatlıkla tespit edilebiliyor. Bu sayede arazideki kişinin eşkali dahi çizilebiliyor. Uçağın elde ettiği görüntüler kriptolu ve eşzamanlı olarak yer istasyonlarına aktarılacak.
...

http://www.haberturk.com/gundem/haber/738589-terore-bond-darbesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder