Savunma ve Stratejik Analizler

30 Mayıs 2012 Çarşamba

Sinop'ta Füze Atışı Denemesi Yapıldı

30.05.2012

Sinop'ta ilk füze deneme test atışı bugün yapıldı. Bölgede hafta başında görülen hareketlilik ardından alanda konuçlandırılan füze rampasıdan ilk deneme ve test atışlarının başarıyla yapıldığı bildirildi.

Sinop'ta 1952-92 yılları arasında faaliyet gösteren ABD Radar Üssü'nün bulunduğu bölgeye Milli Savunma Bakanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na ait Roketsan tarafından 'Füze Test Atış ve Deneme Alanı' yapıldı.

Geçen Mart ayında yapımına başlanan ve kısa sürede tamamlanan alanda bugün ilk füze atışı denemesi gerçekleştirildi. Edinilen bilgiye göre 7 atış yapılacağı ancak hava muhalefeti nedeniyle 5 atışın yapıldığı, 2 atışın ise yarına ertelendigi bildirildi. Deneme ve test amaçlı atılan füzelerin 40 kilometre ile 280 kilometre arasında menzile sahip olduğu kaydedildi.

Bu arada test ve deneme alanı olan bölgeye giriş çıkışlar 3 saat boyunca yasaklandı.

Öte yandan, Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı'da güvenlik amacıyla önümüzdeki 4 gün boyunca balıkçılara denize açılma yasağı getirdi. Sinop Valisi Ahmet Cengiz ise konuyla ilgili açıklama yapamayacağını belirtti.

http://haber.gazetevatan.com/sinopta-fuze-atis-denemesi-yapildi/454309/1/Gundem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder