Savunma ve Stratejik Analizler

21 Mayıs 2012 Pazartesi

TPAO Sismik Arama Gemisi Alımında Son Aşamaya Geldi

21 Mayıs 2012

Barbaros Hayrettin Akdeniz’de üç boyutlu aramaya başlıyor
Sismik aramalarda bugüne kadar yurtdışından kiraladığı gemileri kullanan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), sismik arama gemisi alımında son aşamaya geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iki ay içinde yeni sismik arama gemisinin geleceğini söyleyerek, “Barbaros Hayrettin Paşa ismi verilecek geminin ilk işi Akdeniz’de Piri Reis’in de gittiği alanlarda daha geniş çaplı ve üç boyutlu sismik arama yapmak olacak. Türkiye, petrolünü kendi gemisiyle bulacak’’ dedi.

İki ve üç boyutlu arama

TPAO, Barbaros Hayrettin ile artık iki ve üç boyutlu sismik arama yapabilecek konuma gelirken geminin maliyeti yaklaşık 100 milyon dolar olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın gemi atılımı, TPAO’ya alınacak olan sismik arama gemisiyle sınırlı olmayacak. Geçtiğimiz günlerde yerli sismik arama gemisi yapımı için de harekete geçilmiş ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yapılan sismik gemi yapımı ihalesi sonuçlanmıştı. MTA’nın kullanımına sunulacak olan bu gemi tamamen yerli yapım olacak. TPAO’ya gemi alımının önemine dikkat çeken Yıldız, “Petrol aramalarını son 10 yılda 13 kat artırmış, 6 milyar dolara yakın arama yatırımı yapmış, derin deniz aramacılığı kabiliyetine sahip dünyadaki 11. şirket konumuna yükselmiş olan TPAO’nun kendi gemisinin olmaması düşünülemezdi” dedi.

Gemi alımı için kaybedecek vakitlerinin olmadığını belirten Yıldız, “2 aya kadar, uygun görülen gemiyi almayı planlıyoruz. Bu bir petrol sondaj platformu değil. Bizim için öncelikli olan iki ve üç boyutlu sismik arama yapabilecek bir gemi. Ekiplerimiz istenilen bu özelliklere sahip olan 5 ayrı gemiyi incelemek için yola çıktılar” dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/enerji/42168/sismik-arama-gemisi-enerji-bakan-taner-yildiz-tpao.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder