Savunma ve Stratejik Analizler

28 Mayıs 2012 Pazartesi

Yunanistan'dan füze tatbikatı

28 Mayıs 2012 AA

Yunanistan hava ve deniz kuvvetleri, Girit açıklarında tatbikat yapacak. Tatbikat kapsamında, Yunan savaş uçakları ve gemileri, denizden saldırıda bulunan "düşmanı" etkisiz hale getirmek amacıyla Girit atış sahasında "Exoset", "Penguin" ve "Sea Sparrow" tipi füzeler fırlatacak.

Yunan basını, hava şartlarından dolayı 7 Haziran'a ertelenen tatbikatta, hava kuvvetleri tarafından ilk kez Exoset atışları yapılacağını ve bu atışların Pentagon'dan askeri ve siyasi yetkililerden oluşan bir kurul tarafından da izleneceğini vurguladı.

"BU FÜZELER TÜRKLER'DE YOK"

Haberde, hedef geminin tepki vermesini engelleyen Exoset füzelerinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nde olmadığı belirtildi.

Zor koşullar gözününde bulundurularak yapılacağı ifade edilen tatbikatta, 2 Exoset, 2 Penguin ve bir de 'Sea Sparrow' füzesi fırlatılacağı bildirildi.

Bu tatbikat ile Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonel kapasitesinin hazır olduğu mesajının verileceği ifade edilen haberlerde, Yunan hava kuvvetlerinin füze atışlarında bir sonraki adımın ise yaz mevsiminin ardından S300 füzelerinin atışı olacağı iddia edildi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/745984-yunanistandan-fuze-tatbikati

4 yorum:

 1. Ecosetler bizim burak sinifi korvetlerde yokmuydu? Bizde penguin de var Gelistirilmis sea sparrow da..

  YanıtlaSil
 2. dogru var sinir li sayida ama biz deki füzelerin motor ömrü doldu fransadaki egzos füzesinin motor üreticisi iflas etti suanda brezilya bu moror lari gelistirdi ama son durum nedir ben de bilmiyorum

  YanıtlaSil
 3. Atışı yapılacak füzeler AM39. Mirage 2000'ler tarafından taşınıyor.

  YanıtlaSil
 4. Milgem yuzunden hepsi korkuya kapildi. Eveli hafta izmirdeydi gurur duydum gorunce. Sinoptaki hareketlilikte tuyu dikti ustune:) RAMlar bu am39 lari halleder insallah..

  YanıtlaSil