Savunma ve Stratejik Analizler

19 Haziran 2012 Salı

Akdenizde askeri hareketlilik

19 Haziran 2012
İran, Rusya, Çin ve Suriye ordularının gelecek günlerde, Suriye'nin Akdeniz kıyısında ortak bir amfibi tatbikatı düzenleyeceği iddia edildi. Ancak Suriyeli yetkililer tatbikat iddialarını jet hızıyla yalanladı. Bu haberin geldiği sıralarda, Rusya da Ermenistan'daki üssünde asker sayısını artıracağını açıkladı.

İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, Suriye kıyılarında düzenlenecek tatbikata 90 bin asker, 400 uçak ve bine yakın zırhlı araç katılacağını öne sürdü.
Tatbikata dört ülkenin, hava, deniz, hava savunma kuvvetleri ve füze birliklerinin iştirak edeceği belirtildi.
Ajans, üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Mısır'ın tatbikata katılacak Çin'e ait 12 savaş gemisinin Süveyş Kanalı'ndan geçmesini kabul ettiğini duyurdu. Gemilerin iki hafta içinde Suriye kara sularına demirleyeceği iddia edildi.

"GEMİLER İKİ HAFTAYA SURİYE'DE"

Rusya'nın da bu dev tatbikata, nükleer denizaltılar, savaş gemileri, uçak gemileri ve mayın tarama gemileri gönderdiği belirtildi. Ajans, İran donanmasına bağlı denizaltılar ve savaş gemilerinin de iki hafta içinde Suriye kara sularına ulaşacağını duyurdu.
Suriye'nin de söz konusu tatbikatla deniz ve hava savunma füzelerini test edeceği ifade edildi.

Ajansa konuşan üst düzey kaynaklar, tatbikatın Ortadoğu'da patlak verecek büyük bir savaş senaryosuna göre düzenleneceğini söyledi.

SURİYE'DEN JET YALANLAMA

Suriye lideri Beşar Esad’ın siyasi danışmanı Buteyna Şaban, ortak tatbikat iddialarını reddetti.
Rusya’da bulunan Şaban, Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada, “Böyle bir şey olmayacak. Bu Suriye hakkında ortalığa yayılan yanlış bilgilerden biri” diye konuştu.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/20795789.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder