Savunma ve Stratejik Analizler

12 Haziran 2012 Salı

Bakü, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine talip

12.06.2012  (CİHAN)

Azerbaycan'dan mayın temizleme şirketleri, 'Türkiye-Suriye sınırının mayınlardan temizlenmesi projesi' ihalesine katılmaya hazırlanıyor.

Azerbaycan Topraklarının Mayınlardan Temizlenmesi Milli Ajansı (ANAMA) tarafından basına yapılan açıklamada, söz konusu mayınların temizlenmesi çalışmasına katılmak amacıyla Türkiye'den iki şirketle temas halinde olduklarını duyurdu. Azerbaycan merkezli haber ajansı APA'ya ANAMA yetkilileri Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi için düzenlenecek ihaleye katılacakları kayd edildi.

ANAMA bünyesinde faaliyet gösteren ''Azairtechservic'' şirketinin Azerbaycan'ın savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren en büyük özel firmalardan biri olduğunu bildirdi. Şirketin çeşitli uçuş ekipmanlarının, helikopterlerin ve hava savunma sistemlerinin modernizasyonu gibi konularda faaliyetleri bulunuyor. Aynı zamanda dünyada mekanik mayın temizleme makinelerinin önde gelen üreticilerinden olan Way Industry şirketinin de Azerbaycan temsilcisi.

Yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz ay ANAMA'dan bir uzman heyet; Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep sınır bölgelerinde keşif çalışmaları yaptı.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1302311&title=baku-turkiyesuriye-sinirindaki-mayinlarin-temizlenmesine-talip

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder