Savunma ve Stratejik Analizler

27 Haziran 2012 Çarşamba

Hürkuş Roll Out Töreni

27.06.2012
KIYMET SEZER - ANKARA

Cumhuriyetin ilk yıllarındaki uçak projelerinin ardından ilk Türk tasarımı uçak olan HÜRKUŞ’un üretim süreci tamamlandı.

HÜRKUŞ, bugün Başbakan Erdoğan’ın katılacağı bir törenle TUSAŞ’ın Akıncılar’daki tesislerinde roll out (üretim bandından çıkış) diyecek. Türk sivil havacılığının öncü isimlerinden Vecihi Hürkuş’un adı verilen HÜRKUŞ bugün TAİ tesislerinde düzenlenecek törenle hangardan çıkacak. HÜRKUŞ, yılın ikinci yarısında ise test uçuşlarına başlayacak. HÜRKUŞ, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki uçak projelerinin ardından tasarlanan ilk Türk uçağı. Akrobatik özelliği olan, kendi bünyesinde oksijen üretebilen, kabin basınçlı bir eğitim uçağı. Yurtdışına da ihracı amaçlanan HÜRKUŞ, Türkiye’nin 2023 vizyonunda yerli uçak üretme planları kapsamında hayata geçen ilk proje olarak da göz dolduruyor. İlk tasarım HÜRKUŞ A’nın ardından, uçak geliştirilerek HÜRKUŞ B ve HÜRKUŞ C adıyla ilave özelliklerle donatılacak. Özgün tasarım uçak HÜRKUŞ, 60 saniye ters uçuş kabiliyeti, kuş çarpmalarına karşı güçlendirilmiş kanopi, askeri uçaklara özgü yüksek şoka dayanımlı iniş takımları gibi ileri teknoloji özellikleri de içinde barındıracak.

ANKA ve ATAK da yakında tamam

Yerli İnsansız Hava Aracı ANKA ile milli helikopter ATAK’ın da bu yaz gökyüzünde operasyonel görevlerine başlaması bekleniyor.

http://www.stargazete.com/politika/hurkus-bugun-ucuyor/haber-621690

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder