Savunma ve Stratejik Analizler

28 Haziran 2012 Perşembe

Karadeniz'de ikinci füze denemesi

27.06.2012

Türk mühendisleri tarafından yapılan füzelerin Karadeniz üzerindeki test atışları sürüyor.

Mayıs ayında ilk kez gerçekleştirilen test atışlarının ikincisi bu gün yapıldı. Atışlar kapsamında biri kısa ikisi de uzun menzilli olmak üzere üç füze atışı gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı'na devri yapılan eski radar üssünde kısa süre önce yapım çalışmalarına başlanan füze test atış alanının tamamlanmasının ardından ilk test atışı 30 Mayıs tarihinde yapılmıştı. Üç gün sürecek olan ikinci test atışı kapsamında Sahil Güvenlik tarafından balıkçılar ve gezi tekneleri uyarılarak saat 11.00 ila 17.00'ye kadar denize açılmamaları istendi. Atışların yapıldığı saatlerde bölgeye giriş ve çıkışlar polis tarafından kapatıldı. Bu gün gerçekleştirilen test atışları kapsamında üç füze ateşlendi. Füzelerin Karadeniz üzerinde konuşlandırılan hedefleri başarıyla vurduğu öğrenildi.

Atışlar, soğuk savaş yıllarında ABD tarafından Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne (SSCB) karşı dinleme amaçlı kurulan ve 1992 yılında kaldırılan Sülükgölü mevkisindeki eski radar üssünde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın yüzde 35.5 ile en büyük hissedarı olduğu Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.(ROKETSAN) tarafından yapılıyor.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/06/27/karadenizde-ikinci-fuze-denemesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder