Savunma ve Stratejik Analizler

22 Haziran 2012 Cuma

Rusya Rumlar'dan deniz üssü istiyor

21 Haziran 2012

Rusya'nın, Güney Kıbrıs'a vermesinin söz konusu olduğu kredinin karşılığında, adada deniz üssü istediği belirtildi.

Rum Alithia gazetesi, "STRATFOR" adlı Amerikan düşünce kuruluşunun, Rusya'nın Suriye'deki Tartus Limanı'nda bulunan üssünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu ve Rusya'nın, Güney Kıbrıs'a vereceği 5 milyar euroluk kredi karşılığında, adada deniz üssü isteyeceği değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı.

STRATFOR'a göre Kremlin Sarayı, büyük likidite kaynaklarını, Tartus Limanı'ndaki üssü yerine Kıbrıs'ta bir deniz üssüne sahip olabilmek için silah olarak kullanmayı umut ediyor. Lefkoşa, büyük bir ihtimalle, AB'nin kendisini kurtarması yerine, Rusya'nın bu teklifini kabul edecek ve bu da, Kıbrıs'ın AB ile olan ilişkilerini yeniden gözden geçirdiğini gösterecek.

STRATFOR, Rusya'nın Kıbrıs ile olan sıkı ilişkilerinden de bahsetti. Analize göre, Rusya 2009 yılında Lefkoşa'ya, adada malı ve Kıbrıs bankalarında hesabı bulunan Rus işadamlarının isim listesi karşılığında para verdi. Analizde, bununla birlikte S-300 füzeleri de hatırlatıldı ve Kıbrıs'ın Türk tepkileri nedeniyle NATO'ya üye olmayı umut etmediği değerlendirmesi yapıldı.

STRATFOR'un web sayfasında dün yer alan analiz, "Moskova'nın ekonomik yardımı, Kıbrıs'a bütçesinin bağımsızlığını koruma imkanı tanıyacak ve jeopolitik açıdan en üst düzeyde işlev gösterebileceği bir stratejik esneklik kazandıracak. Böylece Lefkoşa, Rus kurtarma teklifine öncelik vererek, Akdeniz'e yeni bir rol kazandırmanın temellerini atacak." ifadeleriyle son buldu.

http://www.denizhaber.com.tr/guncel/42787/rum-kibris-deniz-us-kredi-guney-strtfor-tartus-liman-denizhaberajansi-gemi.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder