Savunma ve Stratejik Analizler

18 Haziran 2012 Pazartesi

Suudiler'in tank aşkı

17.06.2012 AA

Suudi Arabistan'ın, Almanya'dan çok daha fazla tank istediği öne sürüldü

Alman "Bild am Sonntag" gazetesi, Suudi Arabistan'ın, bugüne kadar tahmin edildiği gibi 200 ila 300 değil, 600 ila 800 adet Alman Leopord-II tankı istediğini yazdı.

Bunun Almanya için, yaklaşık 10 milyar avro tutarında en büyük sipariş olacağına dikkati çekilen gazete haberinde, ilk aşamada 300 tankın satılması için bir anlaşmanın bile hazırlandığı ve Suudi Arabistan'ın anlaşmayı Ramazan ayına kadar imzalamak istediği iddia edildi.

Alman hükümeti, bu konuda açıklama yapmaktan kaçınarak, silah satışlarıyla ilgili kararın Federal Meclis Savunma Komisyonu'nun gizli toplantılarında alındığına dikkati çekti.

Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler'in 6 ve 7 Haziran'da Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret sırasında bu konunun gündeme gelmediği açıklanmış, ancak geziye katılan Federal Meclis Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) grubu ekonomi uzmanı Joachim Pfeiffer, yıllardan beri güvenli bir ortak ve bölgede istikrar yaratan bir ülke olduğu için Suudi Arabistan'a tank satışından yana olduğunu söylemişti.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth ise tankların kriz bölgelerinde kullanılabileceği gerekçesiyle tank satışına karşı çıkarak, bu satışın sadece yasa dışı olmakla kalmadığını, "Arap Baharı" çerçevesinde demokrasi ve insan hakları için mücadele eden insanları da hiçe saymak anlamına geldiğini savundu.

Alman Anayasası, kriz bölgelerine silah satışını yasaklıyor.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/751653-suudilerin-tank-aski

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder