Savunma ve Stratejik Analizler

9 Haziran 2012 Cumartesi

Türkiye doğunun NATO'suna da ortak oldu

08.06.2012

NATO üyesi Türkiye, doğunun NATO'su olarak nitelenen Şanghay İşbirliği Örgütü'ne de (ŞİÖ) "diyalog ortağı" olarak kabul edildi.

Çin'in başkenti Pekin'deki Büyük Halk Sarayı'nda yapılan ŞİÖ Devlet Başkanları Konseyi'nin 12'nci Toplantısı dün sona erdi. Zirvenin ardından açıklama yapan Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Türkiye'yi örgüte diyalog ortağı olarak kabul ettiklerini açıkladı.

Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz aylarda Çin'e yaptığı ziyaretin ardından Türkiye'nin tam üyelikten önceki bu statüyü alabilmesi için aktif şekilde çalıştığını açıkladı.

Yeni statü ile beraber Türkiye'nin uluslararası platformda etkinliğinin daha da artacağını söyleyen Esenli, "ŞİÖ ile terörle mücadele, ekonomi ve ticaret alanında işbirliği alanları görüşülecek ve bizler de arzumuz doğrultusunda buralarda yer alabileceğiz" dedi.

Rus uzmanlar Türkiye'nin kabulünü gerçek bir devrim olarak nitelerken, Çinli uzmanlar ise bunun Türkiye'nin bölgeyle ilişkilerini artıracağını ifade etti. Türkiye, Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan'ın üye olduğu ŞİÖ'ye 2011'de diyalog ortaklığı statüsü için başvuru yapmıştı.

http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/06/08/turkiye-dogunun-natosuna-da-ortak-oldu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder