Savunma ve Stratejik Analizler

27 Haziran 2012 Çarşamba

Türkiye'nin Güney Kore'ye Askeri Eğitim Sistemi Teslimi

21 Haziran 2012

Türkiye’nin simülatör alanındaki önemli firmalarından biri olan Havelsan’ın, Güney Kore için geliştirdiği ilk Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası (EHTES) Sistemi’nin teslimatı 21 Haziran 2012’de yapılan törenle gerçekleştirilmiştir.

2009 Nisan ayında imzalanan 101.000.000 $ turtarındaki proje öngörülen zaman olan 36 ay içinde tamamlanmıştır. Sistem, adı geçen ülke için başlıca tehdit oluşturan Kuzey Kore ile Sovyet SA-3, SA-6, SA -8 ve GD füze ve Çin Radtec radar sistemleri de dahil olmak üzere, Güney Kore hava tehditlerine karşı simülasyon eğitim imkanı sunmaktadır.

Sistemin komuta kontrol ve tehdit enstrümantasyon genel tasarım ve mimarisi Havelsan tarafından geliştirilmiş olup, tehdit sahası ise projenin diğer alt yüklenicileri tarafından tamamlanmıştır.

SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ

EHTES çeşitli enstrümante ve entegre edilmiş gerçek silah sistemleri, çeşitli tehdit emitör simülatörleri, tamamen modüler yapılar, topçu ve füze simülasyonu, çeşitli uçuş sonrası değerlendirme raporları ve ihtiyaçlara göre sürekli geliştirilebilme özelliklerine sahiptir. EHTES kapsamındaki tüm silah sistemleri, gerçek zamanlı veri toplama ve kaydetme ve bu verileri üç boyutlu ortamda görselleştirilme gibi özellikler sunmaktadır.

Türk Ordusu’nun ihtiyaçları doğrultusunda da benzer savunma sistemleri tasarlayan Havelsan, aynı zamanda Pakistan için de EHTES Sistemi teslimatını gerçekleştirmiştir.

Havelsan tarafından Güney Kore için tasarlanmış bahse konu sistemin teslimat töreni iki ülke üst düzey makamlarının katılımıyla 21 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu projenin Türkiye’nin savunma alanında imzaladığı en önemli sözleşmelerden biri olduğu değerlendirilmektedir.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/etkinlikler/torenler/Sayfalar/20120621_EHTES.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder