Savunma ve Stratejik Analizler

12 Temmuz 2012 Perşembe

ASELSAN'dan 1 milyar euroluk üretim

11.07.2012

Dünyada sadece 4 ülke tarafından üretilebilen dijital takograf cihazı, Türkiye'de de üretilecek.

Dünyada sadece 4 ülke tarafından üretilebilen dijital takograf cihazı, TOBB iştiraki TOBB UND Lojistik Yatırım AŞ, Türktrust ve ASELSAN arasında imzalanan işbirliği sözleşmesi ile Türkiye'de de üretilecek.

ASELSAN tarafından üretilecek dijital takograflar, Türkiye'nin 1 milyar avrosunun da yurt içinde kalmasını sağlayacak.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Baykul, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın ile TürkTrust Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Demirezen ''Sayısal Takograf Cihazı Projesi'' imza töreni için ASELSAN'da bir araya geldi.

ASELSAN, DÜNYA'DA 5. ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK

Bugün dünyada sadece 4 ülkenin dijital takograf üretebildiğini belirten Rıfat Hisarcıklıoğlu, "Proje kapsamında 1 milyar avroluk kaynağın ülke içinde bırakılmasını sağlayacağız. Bu, cari açığın azaltılmasına da katkı sağlayacak. Komşu ülkelere de bu takografları ihraç edeceğiz'' dedi.

TOBB UND Lojistik Yatırım AŞ ve ASELSAN arasında imzalanan işbirliği sözleşmesi ile Türkiye'de ilk dijital takografın önümüzdeki yıl üretilmesi hedefleniyor.

Türkiye'nin de taraf olduğu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR) uyarınca uluslararası taşımacılıkta 2010 yılı ve sonrasında üretilen araçlar için dijital takograf zorunlu hale getirilmişti.

Bu yılın Ocak ayında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelik gereğince 2014 yılından itibaren yurt içinde yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan 3,5 ton üzeri taşıma kapasitesine sahip kamyon ve kamyonetler ile 9 ve daha fazla yolcu taşıyan minibüs ve otobüslerin AB standartlarında dijital takograf kullanması zorunlu olmuştu.

Takografları değişecek yaklaşık 1 milyon araç ile yeni araçlarda kullanılacak ithal takografların maliyeti 1 milyar avro olarak hesaplanıyor.

EN İLERİ TEKNOLOJİ İLE ÜRETİLECEK

Türk malı dijital takografda AB normlarındaki standart takograf özelliklerinin dışında, GPS modülü ile anlık yer bilgilerinin sorgulanması, sesli uyarı modülü, sürücü davranışlarının izlenmesi gibi özelliklerin bulunması öngörülüyor. Sürücüler için kullanım kolaylığının en yüksek seviyede sağlanacağı takografta denetim otoriteleri için de uzaktan çıktı alma olanağı sağlanması planlanıyor. Sürücülerinin anlık verilerini saklamak zorunda olan firmalar için takografın uzaktan veri indirme özelliği ile maliyetli veri indirme çözümlerine gerek kalmayacak.

Türk malı dijital takograf, başta AB olmak üzere, AETR'ye taraf olan 46 ülkeye TOBB UND Lojistik Yatırım AŞ tarafından kurulacak olan satış ve servis ağı üzerinden ihraç edilecek.

DİJİTAL TAKOGRAF

Takograf cihazı, araç hareket halinde iken anlık hız verilerinin ve sürücü çalışma saatlerinin kaydedildiği bir cihaz. Özellikle polis ekipleri tarafından yapılan yol kontrollerinde takograf verileri esas alınıyor. Ancak, AB'de takograf verilerinin yol denetimlerinin yanısıra firmalar tarafından da saklanması zorunlu.

AB'de 2006 yılından bu yana ''dijital'' takograf sistemi kullanılıyor. Böylece trafik kazalarının önlenmesi açısından büyük önem taşıyan takograf cihazlarının manipülasyonu büyük ölçüde engelleniyor.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/07/11/aselsandan-1-milyar-euroluk-uretim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder