Savunma ve Stratejik Analizler

13 Temmuz 2012 Cuma

Rumlara göre Akdeniz'de sular ısınıyor

13 Temmuz 2012

Kıbrıs Rum Kesimi'nde basın, Türkiye, İngiltere ve İsrail'in Egemenlik Bölgesi'nde savaş tatbikatı yaptıklarını ve Akdeniz'de suların ısındığını yazdı.

Rum basını bunun yanı sıra NATO üyesi ülkelere ait donanma gemilerinin Kıbrıs etrafında toplandıklarını ve Suriye'ye karşı bir cephe oluşturulduğunu iddia ederken, Rusya'ya ait savaş gemilerinin de bölgeye yöneldiğini öne sürdü. Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Politis gazetesinin "Filolar bölgeyi kuşattı. Türk, İngiliz ve İsrailliler egemenlik alanımızda savaşıyor" başlıklı haberinde söz konusu üç ülkenin hava ve deniz tatbikatlarına dikkat çekildi.

Tatbikatların dolaylı fakat net olarak Suriye yüzünden Doğu Akdeniz'de meydana gelen ortamla ilişkilendirilmekte olduğunu yazan gazete, Rusya'ya ait savaş gemilerinin bugünlerde bölgeye yönelmekte olduklarını, ABD ve Almanya'ya ait savaş gemilerinin ise bölgede göründüklerini kaydetti.

Diplomatik kaynaklara dayanan gazete, Kıbrıs etrafındaki deniz hareketliliğinin son günlerde arttığını ve NATO mensubu ülkelerin gemilerinin Suriye'yi denizden resmi olmayan bir şekilde ablukaya aldıklarını belirtti. Gazete, NATO şemsiyesi altında faaliyet göstermekte olan gemilerin Suriye'ye mühimmat taşıması muhtemel yük gemilerini tespit etmek ve engellemek için bugünlerde Kıbrıs'ın güneyinde ve doğusunda devriye gezmekte olduklarını ekledi.

Türkiye'nin dünden itibaren gerçekleştirmekte olduğu iki günlük tatbikatın uluslararası sularda fakat aynı zamanda Rum MEB'inde ve daha da somut olarak 8, 9 ve 12'inci parseller içerisinde icra edileceğini iddia eden gazete, Türkiye'nin gerçek mermilerle tatbikat yapmak için bölgeyi bağladığını ileri sürdü. İngiltere'nin de 9-13 Temmuz tarihlerinde aynı bölgede bir hava-deniz tatbikatı icra etmekte olduğunu belirten gazete, İngiltere'nin tatbikat için Rum yönetiminin iznini istediğini kaydetti. İsrail'in de buna yakın bir mesafede ve sözde Rum-İsrail MEB sınırlarında bir hava-deniz tatbikatı yapmakta olduğunu ifade eden gazete, tatbikatın İsrail İletişim Bakanlığı tarafından açıklandığını yazdı.

Gazeteye açıklamalarda bulunan Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis ise, Türkiye'nin bölgede tatbikat yapmak için Rum yönetiminin iznini istemediğini söyleyerek, Türkiye'nin bu tarz faaliyetleriyle havacılığın ve denizciliğin ötesinde İngilizlerin tatbikatını da tehlikeye atmakta olduğunu iddia etti. Rum Yönetimi'nin konuyla ilgili olarak gerekli şikayetlerde bulunacağını dile getiren İliadis, Türklerin ve İngilizlerin tatbikat bölgelerinin bir derece çakışmakta olduğunu öne sürdü.

Simerini gazetesi ise "Kıbrıs MEB'i Savaş Alanı" başlıklı haberinde, Türklerin ve İngilizlerin dün ve bugün bölgede eş zamanlı tatbikatlar yapacaklarını iddia etti. Sözde Rum MEB'inin dün ve bugün savaş alanına benzeyeceğini yazan gazete, Türkiye ve İngiltere'nin neredeyse aynı anda bölgede hava-deniz tatbikatları icra edeceklerini yineledi.

Türkiye'nin sözde Rum MEB'i içerisinde tamamen yasadışı olarak tatbikat yapacağını iddia eden gazete, İngiltere'nin ise yakındaki bir bölgede meşru tatbikatını yapacağını ifade etti.

FİLELEFTHEROS: "DAİMİ OLARAK KALACAKLAR"

Fileleftheros ise "Daimi Olarak Kalmayı Planlıyorlar. Bugünden İtibaren Türk Tatbikatları, İsrailliler ve İngilizler de Yakınlarda Egzersiz Yapıyorlar" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Türklerin tatbikatlar ve devriyelerle Doğu Akdeniz'de neredeyse daimi olarak kalmayı planladıklarını iddia etti. Bunun Türkiye'nin bölgede sürekli tatbikatlar planlamasından, aynı zamanda savaş gemi ve uçaklarının da sürekli devriye gezerek sözde Rum MEB'i içerisinde hareket etmesinden ortaya çıktığını ileri süren gazete, hedeflenen şeyin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" egemenliğine karşı çıkılması ve doğalgaz araştırmalarıyla ilgili problemler çıkarılması olduğunu iddia etti.

Türk kuvvetlerinin sözde Rum MEB'i içerisindeki tatbikatının dün başladığını yazan gazete, Türkiye donanmasının sözde Rum MEB'indeki 8, 9, 12 ve 13'üncü parsellerde tatbikat yaptığını ileri sürdü.

İngilizler ile İsraillilerin de tatbikat amacıyla bölgede bulunduklarını kaydeden gazete, İngilizlerin tatbikatının 9 Temmuz'da başladığını ve buna sadece uçakların katılacağını ifade etti.

İsrail'in ise "Lefkoşa-Kahire" hava sahası sınırlarında bulunan bölgeleri bağladığını kaydeden gazete, İsrail ile İngiltere'nin bu tatbikatlar için Rum Yönetimi'nin iznini aldığını iddia etti.

http://www.denizhaber.com.tr/dis-basindan/43216/kibris-rum-nato-akdeniz-tatbikat-deniz-donanma-savas-gemisi-dogu-denizhaberajans.html

Münhasır Ekonomik Bölge (MEB)

http://tr.wikisource.org/wiki/M%C3%BCnhas%C4%B1r_Ekonomik_B%C3%B6lge

Not: Münhasır Ekonomik Bölge aynı zamanda uluslararası sular olup, uluslararası sularda askeri tatbikat yapmak veya başka bir askeri faaliyette bulunmak için hiç kimseden izin almaya gerek yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder