Savunma ve Stratejik Analizler

3 Temmuz 2012 Salı

Suriye Sınırına füze kalkanı

03.07.2012 CEYDA KARAASLAN

Türkiye, ısınan Suriye sınırına füze savunma sistemi konuşlandırmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek ihalede alınacak 4 sistemden biri Suriye sınırına yerleştirilecek

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) askeri tehditlere karşı vur emir için teyakkuzda beklediği Suriye sınırında önemli bir projeye daha adım atılıyor. Çalışmaları 6 yıl önce başlatılan Türkiye'nin milli füze kalkanı ihalesinde sona yaklaşıldı.

Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde (SSİK) önümüzdeki günlerde bir araya gelecek Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz 4 ülkenin yarışacağı ihalede son kararı verecek. 4 adet alınacak sistemlerden birinin Suriye sınırına konuşlandırılması planlanıyor. Sistemin biri İstanbul, diğeri ise Ankara'ya yerleştirilecek. Uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesine ABD'nin Patriot, Rusya'nın S-400, Çin'in FD-2000 ve Fransaİtalya ortaklığı olan Eurosam'ın Samp-T modelleri katılacak. 2 milyar Dolara mal olması beklenen sistemin önümüzdeki yıl aktif olarak hizmete girmesi hedefleniyor. Sistem, uzun menzilli füze tehditlerini Türk hava sahasına girmeden bertaraf etmeyi amaçlıyor. Yüksek irtifa hava savunma sistemlerinin çalışma esasında ise düşman füzelerinin Türk topraklarını hedef aldığının tespit edilmesinin ardından, uyduların da yardımıyla, hava savunma sistemleri ve buna bağlı bataryalar çalıştırılıyor. Hava savunma füzeleri, 50-300 km`lik bir alan içinde düşman füzelerini durdurabiliyorlar.
...
http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/07/03/sinira-fuze-kalkani

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder