Savunma ve Stratejik Analizler

3 Temmuz 2012 Salı

Türkiye’yi avucumuzun içi gibi görebiliyoruz!..

02.07.2012

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Düşen Türk uçağıyla ilgili elimizde bilgiler var” açıklamasının ardından Rusya Genelkurmayı’ndan ilginç bir çıkış geldi. Üst düzey bir Rus askeri yetkili, “Hem Suriye hem de Türkiye hava sahasını görebiliyoruz. Türkiye avucumuzun içi gibi” dedi.

Akdeniz üzerinde uçuş yapan F-4 Türk jetinin 22 Haziran’da düşürülmesinde Rusya’nın parmağı olduğu öne sürülmesi, Moskova’nın bölgedeki etkinliğini de tartışma konusu yaptı. Rusya Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir uzmanı önceki gün Rus Komsomolskaya Pravda gazetesine yaptığı açıklama “Türkiye’yi avucumuzun içi gibi görüyoruz” iddiasında bulundu.

Adı gizli tutulan uzman, “Bölgedeki elimizde bulunan uçaksavar teknik sistemleri sadece Suriye değil aynı zamanda Türkiye’nin hava sahasını kontrol etmesi için yeterli. Sonuncusu (Türkiye) ise sadece avucumuzun içi gibi” diye konuştu. Bölgeyi kontrol etmek için başka teknoloji olanaklarına sahip olduklarını belirten Rus askeri yetkili, “Karada bulunan istasyonlar dışında uzay kontrol araçlarımız da var. Ve bunun dışında diğer ülke topraklarından da o bölge semalarını kontrol edebilecek imkanlarımız var” dedi.

http://haber.gazetevatan.com/turkiyeyi-avucumuzun-ici-gibi-gorebiliyoruz/462009/30/Dunya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder