Savunma ve Stratejik Analizler

22 Ağustos 2012 Çarşamba

Kobra helikopterler 2013’te teslim edilecek

ZEYNEP TUĞRUL / ANKARA 22.08.2012

ABD Kongresi’nden Türkiye’ye 3 Süper Kobra verilmesi konusunda onay çıktı. Türkiye’nin “son teknoloji” talep etmesi üzerine teslimat 2013’e ertelendi.

ABD Kongresi’nin Türkiye’ye satışına onay verdiği 3 adet AH-1Z “Super Cobra” taarruz helikopterinin teslimatı, Ankara’nın “En son teknoloji talebi” nedeniyle 2013’e ertelendi. Amerikan tarafı, Türkiye’nin talebi üzerine, yaklaşık 20 milyon dolarlık ek maliyet çıkardı. Türk ve Amerikan heyetleri, en son teknoloji ile güncellenmiş Kobralar için, teknik ve maliyet hesabı için müzakere masasına oturdu. Kobralar, Türkiye’nin PKK’ya karşı yürüttüğü terörle mücadele konusunda askeri alanda önemli avantajlar sağlıyor.

Türkiye siparişini yeniledi

ABD’nin Afganistan operasyonlarında kullandığı ve kamuoyunda “Süper Cobra” olarak bilinen AH-1Z tipi taarruz helikopterleri yeni teknolojilerle birlikte geliştirilince, Türkiye, siparişini yeniledi. Geçen sene Kasım ayında, ABD Başkanı Barack Obama ve Savunma Bakanlığı’nın devreye girmesi sonucu, ABD Kongre’sinden zor bir sürecin ardından Türkiye’ye 3 adet AH-1Z Süper Kobra helikopterinin satışına onay çıkmıştı. O dönemde Pentagon’dan yapılan açıklamada, ekipman, yedek parça, eğitim ve lojistik destek dahil, helikopterler toplam 11 milyon dolara mal olacak ve teçhizat, Türkiye’ye 2012’de teslim edilecekti.

Ancak geçen süre zarfında, teknolojiler de yenilenince, Ankara Washington’dan ek taleplerde bulundu. En son olarak, Türkiye Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, Washington’daki muhataplarına, PKK’ya karşı kullanılmak üzere, en son teknoloji ile geliştirilerek, modernize edilmiş AH-1Z Süper Kobra helikopterinin talep edildiğini bildirdi. AH-1Z Süper Kobra helikopterler 12 roket taşırken modernize edilmiş halin 26 roket bulunuyor. Türkiye’nin terörle mücadele kullanacağı Super Cobra helikopterler teröristlerin korkulu rüyası olarak nitelendiriliyor. Yenilenen Kobralar, eski modellerine göre daha hızlı ve silah kapasitesi daha yüksek.

http://www.stargazete.com/politika/son-teknolojiye-sahip-kobra-helikopterler-2013te-teslim-edilecek/haber-669310

AH-1W?  AH-1Z?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder