Savunma ve Stratejik Analizler

22 Ağustos 2012 Çarşamba

SeaHawk’ların teslimatı tamamlandı

Uğur ERGAN / ANKARA 21 Ağustos 2012

TÜRK Deniz Kuvvetleri’nin su altı ve su üstü harp yeteneklerini güçlendirmek için satın aldığı ikinci paket S-70B SeaHawk (Deniz Şahini) helikopterlerinin teslimatı tamamlandı.Sikorsky tarafından imal edilen 17 adet helikopterin teslim tarihinde gecikme olduğu için, Amerikan şirketi gecikme cezası olarak Deniz Kuvvetleri’ne bedelsiz bir SeaHawk daha verecek. 18’inci SeaHawk ilk pakette verilen, ancak 2002’de eğitim uçuşu sırasında Sapanca Gölü’ne düşen helikopterin kuyruk numarasını alacak.

Koceli’ne konuşlandı

Helikopterlerin sözleşme şartlarına uygun olup olmadığını ortaya koyacak nihai kabul testleri devam ediyor. İkinci paketin geciken son dört helikopterinin kargo uçağı ile Türkiye’ye getirildiği ve Kocaeli’ndeki Cengiz Topel Üssü’nde konuşlu Deniz Hava Komutanlığı’na teslim edilerek montaj çalışmalarına başlanıldığı öğrenildi. SeaHawk’lar Deniz Hava Komutanlığı’na bağlı 351’inci Deniz Helikopter Filo Komutanlığı’nca uçurulacak. SeaHawk’ların Deniz Kuvvetleri envanterine geçmesiyle birlikte, AB-212 DSH-SUH helikopterlerinin de kademeli olarak devre dışı bırakılması öngörülüyor.

Başkanı taşıyor

ABD başkanları da ülke içindeki yakın mesafelerde üstün donanımı nedeniyle genellikle “ABD Deniz Kuvvetleri 1” donanmasına bağlı SeaHawk helikopterlerini tercih ediyor. Denizaltı savunma ve su üstü harbinde dünyanın en etkili helikopteri arasında gösterilen S-70B SeaHawk, su üstü hedeflerine karşı 32 kilometre menzile sahip Penguen gemisavar, 8 kilometre menzile sahip Hell Fire güdümlü mermiler ile sualtı hedeflerine karşı hafif torpidolar taşıyabiliyor. Sualtı daldırma sonarları da bulunan SeaHawk, su üstü harbi için deniz gözetleme radarı ile tespit ve teşhiste bulunan elektronik harp sensörleriyle de donatılmış durumda. Helikopterler yüküne göre 6 ile 11 personel taşıyabiliyor.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21270651.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder