Savunma ve Stratejik Analizler

27 Ağustos 2012 Pazartesi

Sıkışan karargâha 'Pentagon' modeli

27.08.2012 MEHMET ALİ BERBER

TSK, karargâh yapımında Pentagon Modeli'ni uygulayacak. Karargâhlar, şehir merkezlerinin yarattığı sorunlar nedeniyle şehir dışında akıllı binalara taşınacak

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ABD Savunma Bakanlığı "Pentagon" modeli için düğmeye bastı. Şehir merkezinde sıkışan ve binaların modernizasyonu konusunda sıkıntı yaşayan asker, şehrin içinde sorun üstüne sorun çıkaran binalar ve genişletilemeyen tesislerden, şehir dışında akıllı ve entegre binalarla inşa edilmiş yepyeni karargahlarına taşınacak. Taşınma ve modernizasyon için protokoller hazırlanırken, askere yeni binalarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapacak.

Protokolün imzalanmasının ardından
İstanbul'da Esenler Topkule Kışlası,
Tuzla Piyade Okulu,
Ankara'da Güvercinlik Hava Üssü,
Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümen Komutanlığı ilk olarak taşınılacak askeri bölgeler olacak.

Pentagon Modeli ile yapılacak yeni merkezler, son teknoloji ile yapılmış, yüksek güvenlikli ve birbirleri ile entegre binaların yanı sıra askerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesislere sahip olacak. Birbirlerinden kopuk birimleri ve lojmanları da bir araya getirecek TSK, tüm merkezlerine askerin sosyal hayatını da geliştirecek birer kampüs kazandıracak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imzalanacak protokol üç maddeden oluşurken, en önemli maddesini şehir dışında kurulacak yeni askeri alanlar oluşturuyor. Şehir merkezindeki yerlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredecek TSK, bunun karşılığında geniş bir bina modernizasyonu hizmetini de alacak.

Protokolün diğer iki maddesi, bazı binaların olduğu yerde yenilenmesini ve bundan sonra da kullanılacak diğer binaların ince tadilatının yapılmasını içeriyor. Şehir dışına taşınması düşünülen öncelikli tesislerden Ankara Güvercinlik Hava Üssü'nün Temelli'ye, Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümen Komutanlığı'nın ise Polatlı'ya yapılacak çok özel tesislere taşınacak. Ayrıca başta Topkule Kışlası ve Tuzla Piyade Okulu olmak üzere İstanbul dışına taşınılması düşünülen bazı askeri bölgeler ile ilgili de çalışmalar tamamlanmak üzere.

İstanbul ve Ankara'dan önce Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ile ilgili çalışma başlatıldı. Van şehir merkezinde kalan Komutanlık, şehir dışına taşınacak.

İzmir ile ilgili de çalışmaların başlatıldığı öğrenilirken, taşınacak tüm tesisler ile çalışma son olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in onayına sunulacak. Çalışma bu dört kentin ardından tüm Türkiye'ye yayılacak.

DEVREDİLEN ALANLARA DOĞAL PARK YAPILIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni imar planı kapsamında askeriyeden devralınan alanları öncelikli olarak doğal park ve rekreasyon alanları olarak düzenledi. Düzenleme ile TOKİ ile Genelkurmay arasında imzalanan protokol ve devam eden çalışmalar kapsamında askeriyeden devralınan tüm araziler ve alanlar öncelikli olarak park ve rekreasyon alanları olarak imara geçiyor. Yeni proje, İstanbul ve Ankara'da büyük arazilere sahip tesislerin taşınması sonrası şehirlere nefes alınacak alan ve parklar kazandırılacak. Bakanlık ayrıca gerekli görülen bazı yerleri kentsel dönüşüm için rezerv alan olarak düzenleyecek. Esenler Topkule Kışlası İstanbul'da 4 ilçenin sınırları arasında kalırken, Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Komutanlığı da şehrin en büyük bakir alanı durumunda.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/08/27/sikisan-karargha-pentagon-modeli

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder