Savunma ve Stratejik Analizler

24 Ağustos 2012 Cuma

Türk savunma sanayisi kısmetini fuarlarda arayacak

23 Ağustos 2012

Türkiye, üstün teknolojik özelliklere sahip askeri malzemelerin de yer aldığı geniş ürün kataloğu ile gelecek yıl en az 8 savunma ve güvenlik fuarında temsil edilecek.Türk savunma sanayisinin, üstün teknolojik özelliklere sahip askeri malzemelerin de yer aldığı geniş ürün kataloğu ile gelecek yıl en az 8 savunma ve güvenlik fuarına katılması planlanıyor.

Yaklaşık 60'a yakın ülkeye, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan Türk savunma sanayisi, uluslararası savunma ve güvenlik ürünleri pazarındaki payını genişletmek için çabasını sürdürüyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Lütfi Varoğlu, yaptığı açıklamada, Türk savunma sanayisi ürünlerinin son dönemde uluslararası piyasada yoğun ilgi gördüğünü, bu nedenle 2012 yılında önemli satış anlaşmaları yaptıklarını belirtti.

Ulusal savunma sanayisinin satış ve işbirliği anlaşmaları yapmasında uluslararası fuarlara katılım ile ihracat temelli ziyaretlerin önemli rol oynadığına işaret eden Varoğlu, bu doğrultuda 2012 yılı yazına kadar, 8 uluslararası fuara katılımın sağlandığını ve 6 ülkeye ihracat amaçlı ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.
Varoğlu, bu ziyaretlerde başta bazı Körfez ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ürün satışı yapıldığını anlattı.

İDEF-2013 Fuarı mayıs ayında İstanbul'da

Türk savunma sanayisinin, ihracat rakamlarının daha ileri düzeye taşınması için gayret ettiklerini dile getiren Varoğlu, bu doğrultuda Türk savunma sanayisinin, üstün teknolojik özelliklere sahip askeri malzemelerinin de yer aldığı geniş ürün kataloğu ile gelecek yıl en az 8 savunma ve güvenlik fuarına temsil edilmesinin planlandığını kaydetti.

Varoğlu, 2013 yılındaki savunma fuarları içinde en önemlisinin gelecek yıl mayıs ayında İstanbul'da düzenlenecek İDEF fuarının olduğunu, ayrıca şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri'nde yapılacak İDEX Fuarı'nın da önemli fuarlardan biri olacağını ifade etti.

Varoğlu, Türkiye'nin İDEX Fuarı'nda 2 bin 500 metrekarelik yerinin bulunduğunu, bu fuarda Türkiye'nin önemli rol oynayacağını sözlerine ekledi.

Uluslararası savunma fuarları

Türkiye'nin gelecek yıl katılmasının öngörüldüğü uluslararası savunma ve güvenlik fuarları şunlar:
“IDEX (Birleşik Arap Emirlikleri) 17-21 Şubat 2013
LAAD (Brezilya) 9-12 Nisan 2013
Bu fuarlara Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) koordinasyonunda 'Milli Katılım' gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Defence&Security (Tayland) 4-7 Kasım 2013
Savunma Sanayi Müsteşarlığı katılımı ve Savunma ve Havacılık İhracatçı Birliği koordinasyonunda gerçekleştirilecek fuarlar:
BRIDEX (Brunei) 8-12 Ekim 2013
AUSA (ABD) 21-23 Ekim 2013
GODA (Umman) 8-10 Ocak 2013
F-AIR COLOMBIA (Kolombiya) 11-14 Temmuz 2013
DUBAI AIR SHOW (BAE) 17-21 Kasım 2013

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/21285630.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder