Savunma ve Stratejik Analizler

6 Eylül 2012 Perşembe

İran Türkiye sınırında tatbikat yapacak

03.09.2012

Tahran iki ay içinde ikinci büyük askeri tatbikata hazırlanıyor. Hava savunma komutanları ülkenin kuzeybatı sınırına füze ve elektronik savaş üniteleri kurduklarını açıkladı.

İran bu ay sonunda büyük bir askeri operasyon yapmaya hazırlandığını açıkladı. İran Devrim Muhafızları’ndan Tuğgeneral Farzad İsmaili, ülkede çeşitli basın yayın organlarına yaptığı açıklamalarda, “Muhafızların, orduyla birlikte tüm hava savunma sistemlerinin kullanılacağı bir tatbikat düzenleyeceğini” söyledi. İsmaili, 21 Eylül-21 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanan tatbikat hakkındaki açıklamasında ‘önceliklerinin nükleer tesisleri korumak olduğunu’ dile getirdi. İsmaili “Nükleer tesisler bizim önceliğimiz” diye konuştu. Hava savunma sisteminin yanı sıra savaş ve bombardıman jetlerinin de yer alacağı tatbikatta, kriz yönetimi kabiliyetini test etmek amacıyla ‘beklenmedik senaryolar’ da canlandırılacak.

300 mevkide prova
İran haber ajansı Mehr’e konuşan kuzeybatı hava savunma komutanı Resul Rezvani-Kia da ülkenin kuzeybatı sınırına radar, füze ve elektronik savaş üniteleri kurulduğunu söyledi. Rezvani-Kia “300’den fazla mevkiye ekipman yerleştirdik” dedi. İran’ın kuzeybatı sınırında Türkiye ve Irak bulunuyor.

İran normal şartlarda yılda iki kapsamlı tatbikat düzenliyor. İran’ın temmuz ayındaki askeri provadan sonra hemen bir tatbikat daha düzenlemeye karar vermesi İsrail’in saldırı planladığı iddialarına yanıt olarak yorumlandı.
...
http://dunya.milliyet.com.tr/iran-turkiye-sinirinda-tatbikat-yapacak/dunya/dunyadetay/03.09.2012/1590312/default.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder