Savunma ve Stratejik Analizler

28 Eylül 2012 Cuma

Polise mayın korumalı Kirpi

28 Eylül 2012 KAMİL ELİBOL

Bingöl'deki polis aracına yönelik saldırı koruma önlemlerini üst düzeye çıkardı.

TSK'nın ardından polis de mayına karşı korumalı Kirpi alıyor. 83 zırhlı otobüs envantere girerken 7 ilin emniyet müdürü için zırhlı makam aracı alımı projesinde ihale aşamasına gelindi

Bingöl Karlıova'da Çevik Kuvvet ekibine düzenlenen mayınlı saldırıda 8 polisin şehit olması, 9 polisin yaralanması emniyetin zırhlı araç alım projesini hızlandırdı. Terör eylemleri açısından kritik konumda bulunan Doğu-Güneydoğu'daki Çevik Kuvvet Şubeleri için 83 adet zırhlı otobüs alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ardından Emniyet Teşkilatı'na Kirpi adlı mayına karşı koruma aracının alınması amacıyla çalışma başlatıldı.

Emniyet karargahı, daha önce "muharebe özelliği" olmadığı için Kirpi alımına sıcak bakmıyordu. BMC tarafından üretilen ve TSK'ya satılan Kirpi'ler mayına karşı korumalı araç olarak biliniyor. 10-15 tam donanımlı personel taşıyabilen Kirpi'ler mayına ve balistik tehditlere karşı dayanaklı. Otomatik yangın söndürme sistemi bulunan araçlar CTIS adı verilen merkezi lastik şişirme özelliğine sahip. Emniyet Genel Müdürlüğü, 2010-2011 yıllarında özel harekat timleri için 67 adet Kobra zırhlı araç satın almıştı. Kobra'dan sonra emniyetin envanterine ilk kez Kirpi'nin gireceği öğrenildi.

KURŞUN GEÇİRMİYOR

Çevik Kuvvet Şubeleri'ne tahsis edilecek otobüslerin kaportası ve camları kurşun geçirmez özellik taşıyor. Kaleşnikof piyade tüfeğine bile etkin koruma sağlayan otobüsler Çevik Kuvvet timlerinin sevk ve naklinde kullanılacak. Zırhlı servis araçlarının olası bombalı eylemlerde can kayıplarını önlemede etkin olacağı bildirildi.

MÜDÜRLERE 4X4 ZIRHLI ARAÇ

Bu arada terör eylemlerinin yoğun olduğu bölgedeki 7 ilin emniyet müdürüne 4x4 zırhlı makam aracı alımı projesinde ihale aşamasına gelindi. Jeepler için 5 milyon TL ödenek ayrıldı.

PKK'lı teröristlerin silahlı ya da bombalı saldırılarına karşı alınacak zırhlı jeeplerin Hakkari, Diyarbakır, Van, Batman, Siirt, Muş ve Ağrı Emniyet Müdürleri'ne tahsis edileceği öğrenildi. PKK'nın ses getirmek için bölgedeki Emniyet Müdürleri'ne yönelik eylem planladığı yönünde alınan istihbaratların kobra, şortland, arazi taşıtı ve otobüs gibi zırhlı taşıt alımında etkili olduğu kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı kayıtlarına göre, bölgedeki 9 ilin valilik ve emniyet müdürlüklerinde 1998 ile 2008 modelleri arasında 20 adet zırhlı makam aracı ve arazi taşıtı bulunuyor.

http://gundem.bugun.com.tr/polise-mayin-korumali-kirpi-haberi-206704

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder