Savunma ve Stratejik Analizler

27 Eylül 2012 Perşembe

Savunmada ilk 6 'ya göz diktik

26.09.2012

Bu yıl 1.5 milyar dolarlık ihracat hedefleyen savunma sanayisi dünya zirvesine koşuyor. Hedef 2023'te 25 milyar doları yakalamak

Savunma sanayicileri, bu yıl sonunda ihracatı yüzde 70 artırarak 1.5 milyar dolara ulaşmayı hedefliyor. Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSİ) Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, sektör olarak 2023'te 25 milyar dolarlık ihracat hedefi belirlediklerini söyledi. Aliş, "Kendimizi yeni doğmuş bir bebeğe benzetiyoruz. Altı aylıkken konuşmaya başladık. 2'nci yaşımızda koşacağız" dedi. Aliş'in verdiği bilgilere göre Türk savunma sanayisinin en fazla ihracat yaptığı ülke yüzde 39.2'lik oranla ABD. Bu ülkeye uçak ve helikopter malzemeleri hatta elektronik savaş silahları bile ihraç ediliyor. ABD'yi yüzde 9.2'yle Suudi Arabistan, Bahreyn, Irak ve İtalya takip ediyor. Aliş, bu başarının ardında tersine beyin göçü ile taklitçi mühendislik anlayışının geride kalması olduğunu belirtti.

ZİRVEYE OYNUYORUZ

Malezya'nın insansız deniz aracı projesini Türkiye'nin geliştirdiğini hatırlatan Aliş, "ABD, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere dünya savunma pazarının yüzde 76'sını elinde tutuyor. Amacımız ihracatta 6'ncı oyuncu haline gelmek" diye konuştu.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/09/26/savunmada-ilk-6-ya-goz-diktik  

Savunma ihracatı patladı
26.09.2012  Bugün gazetesi

SSI, İlk 8 ayda yüzde 63 artışla 832,4 milyon dolar ihracat yapan sektör, yıl sonunda 1,5 milyar dolara ulaşmayı planlıyor.

Kısa süre önce kurulan Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği'nin (SSI) yönetimi kurulu, dün İstanbul'da bir basın toplantısı düzeleyerek sektörün geldiği noktayı ve hedeflerini anlattı.

Savunma sektörünün 2014 yılı hedefi ise 2 milyar dolara ihracat olmak üzere toplam 4 milyar dolar. 2023 yılı hedefini de 25 milyar dolar olarak açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, yıllardır uykuda olan sektörün yatağından hızla çıktığını, teknoloji yoğun mal ve hizmetlerini hedeflediklerini vurguladı.

ÖZGÜN MALLAR ŞART

Başkan Yardımcısı Nail Kurt da, artan Ar-Ge desteklerinin orta ve uzun vadede çok iyi sonuçları doğuracağını, özgün mallarla rekabetin esas olacağını belirterek, "Bu konudaki destekleri görüyoruz. Potansiyelimiz yüksek" dedi. Kurt, ayrıca satışların ülkeler arası politik ilişkilerle çok yakından bağlantılı olduğunu ifade etti. Birlik önümüzdeki dönemde özellikle KOBİ'lerin daha çok ihracat yapması ve koordineli hareket etmesi için çalışacak.

LEKE DENİZ ARACI ATAĞI

Yeni ihracat pazarları olarak Orta Asya, Uzakdoğu, Afrika ve Güney Amerika'yı belirleyen birlik, deniz araçları üzerine de yoğunlaşacak.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/09/26/savunma-ihracati-patladi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder