Savunma ve Stratejik Analizler

7 Eylül 2012 Cuma

Taktik IHA Projesi Ön Tasarım Aşaması Tamamlandı

09.05.2012

2007 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından rekabet usulüne dayalı olarak (herhangi bir Ar-Ge desteği olmaksızın) başlatılan Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi Geliştirme programı kapsamında, Eylül-Ekim 2009 tarihlerinde resmi heyet huzurunda Bayraktar Taktik İHA Sistemi ile hedeflenen tüm performans kriterleri başarıyla tamamlanarak uçuş testleri sergilenmiştir. Bu testler esnasında hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik taksi, kalkış, uçuş, iniş, frenleme ve tekrar hangara dönüş gibi özellikler sergilenmiştir.

2010 Ocak ayında gerçekleştirilen Savunma Sanayi İcra Kurulu'nda 2 Adet Taktik İHA Sistemi (12 Uçak) için sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiş olup, ancak 2 yıl sonra imzalan sözleşme kapsamında 2012 Ocak içerisinde Taktik İHA Geliştirme Projesi programı takvimi başlamıştır.

Bu kapsamda yürütülen çalışmalar sonucunda nihai seri üretim aşamasına yönelik Ön Tasarım Çalışmaları Ağustos 2012 içerisinde tamamlanarak başarılı bir şekilde sonuçlandırılmıştır. Teknolojinin gelişimine paralel olarak geliştirilen yeni tip Taktik İHA Sistemi yine tamamen Milli ve Özgün Elektronik Donanım Tasarımı, Yazılım ve Hava Aracı Tasarımına sahiptir. Hava Aracı tasarımından, İtki Sistemi’ne, 3 Yedekli Otopilot Sistem Mimarisinden, daha ileri seviye INS-GPS Entegrasyonu vb. sensör füzyonu uygulamalarından, 3 yedekli sensör mimarisine kadar birçok yenilik ve iyileştirme faaliyeti yürütülmüştür.

2009 yılında başarılı bir şekilde gösterimi tamamlanan gece ve gündüz tam otomatik taksi, kalkış, iniş ve otomatik hangara dönüş özelliklerine yönelik farklı ilave teknik ve Yedeklilik sistemlerinin geliştirilmesi ile birlikte daha etkili sonuçlara ulaşılması hedeflenmektedir.

Elektronik, Yazılım, Tasarım, Test, Üretim vb. yürütülen her türlü çalışma esnasında uygulanan birçok askeri ve sivil standartlar doğrultusunda sistemin sivil hava sahamızda da uçabilecek güvenilirlik ve teknik yeterliliğe sahip olması hedeflenmiştir.

Yoğun bir şekilde yürüttüğümüz bu çalışmaların sonuçlanması ile teknolojik olarak en ileri seviyede olacak şekilde geliştirdiğimiz Taktik İHA Sistemi’ni ülkemizin hizmetine bir an önce sunma gayret ve azmi içerisindeyiz. Bizlere desteğini esirgemeyen tüm gönül dostlarının bilgilerine arz ederiz.

http://www.baykarmakina.com/content/taktik-iha-projesi-tasarim-asamasi-tamalandi

Teknik Özellikler:


Kanat Açıklığı: 9 m
Boy: 5.5 m
Seyir Hızı: 100 Knot
Uçuş Süresi: 14 Saat
Uçuş Menzili: 1500 Km
Haberleşme Menzili: 150 Km
Uçuş İrtifası: 22,500 Feet

Uçuş Özellikleri:

Otomatik Taksi
Otomatik Kalkış
Otomatik Uçuş Özellikleri
Otomatik İniş
Çapraz Yedekli Elektronik Donanım ve Yazılım Mimarisi
Haberleşme Kaybı Durumunda Otomatik Olarak Eve Dönüş ve İniş Özelliği

http://www.baykarmakina.com/taktikiha

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder