Savunma ve Stratejik Analizler

14 Eylül 2012 Cuma

"YERLİ FÜZE SOM'UN SERİ ÜRETİMİ BAŞLIYOR"

14 Eylül 2012 Zeynep Gürcanlı / ANKARA
...
Bakan Ergün, TÜBİTAK'ın geliştirdiği, yüzde yüzü yerli yapım seyir füzesi SOM'un seri üretimine başlanacağını da anlattı. Üretilecek SOM füzelerinin menzilinin 200 km olduğunu, karadan ve denizden ateşlenebildiklerini belirten Ergün, ancak TÜBİTAK'ta bunun geliştirilmesinin devam ettiğini, yakında 500 km menzilli füze üretimine de geçmeyi planladıklarını söyledi.

Bakan Ergün, savunma sanayiinde ihtiyaçların yerli üretimle karşılanma oranının yüzde 25'ten yüzde 52'ye kadar çıktığını belirterek, bir sonraki aşamanın daha uzun menzilli balistik füze üretimi olduğunu da belirtti.

"HEM UYDUYU ÜRETECEĞİZ, HEM DE KENDİMİZ YÖRÜNGEYE GÖNDERECEĞİZ"

Türkiye'nin kendi uydusunu yapması konusundaki çalışmaların da sürdüğünü anlatan Bakan Ergün, sadece uydu üretimi değil, fırlatılıp, yörüngeye yerleştirilmesi konusunda da çalışmaların olduğunu, bunların birkaç yıl içinde sonlanacağını söyledi. Ergün, "şimdi mesela bir haberleşme uydusu, bir meteoroloji uydusu göndermek istediğimizde, bu kapasiteye sahip ülkelerden fırlatma sistemlerini kiralıyoruz. O sistemlerde, tek değil, pekçok uydu bulunuyor. Biz de uydumuzu yörüngeye oturtmak için fırlatma füzelerinde yer kiralıyoruz. şimdi kendi fırlatma füzemizi üretmek için çalışıyoruz. Sanıyorum birkaç yıl içinde bu yetkinliğe de sahip oluruz" dedi.
...
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21464717.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder