Savunma ve Stratejik Analizler

9 Ekim 2012 Salı

BMC’ye can suyu İş Bankası’ndan

04 Ekim 2012  İBRAHİM AKBULUT / İzmir

Yaklaşık bir yıldır yurtdışından kredi arayan ancak aradığını bulamayan BMC, bu önemli gelişmeden sonra yeniden üretime başlayabilecek

Aylardır ekonomik krizin pençesinde kıvranan BMC’ye aranan can suyu Türkiye’den geldi. Türkiye İş Bankası, hisse karşılığında Türkiye’nin “yüzde 100 yerli sermaye”li otomotiv devine 200 milyon dolarlık kredi açtı.

Bir yıla yakın bir süredir yurt dışında kredi arayan ancak bulamayan BMC’nin içinde bulunduğu kriz Güneydoğu’daki mayın şehitleri yüzünden zirveye taşındı. “Kirpi” adındaki zırhlı araç ihtiyacının başka firmalardan temin edilmesinin uzun vadeli bir çözüm olacağı kararından sonra BMC’nin yeniden üretime geçmesi için formül arandı. Milli Savunma Bakanlığı’nın öncülüğündeki çalışmalar sonrasında BMC’nin yeniden üretime geçirilmesi için kaynak yaratılması benimsendi. Ekonomi yönetimi, finansmanı sağlama görevini İş Bankası’na verdi. İş Bankası hisse karşılığında BMC’ye 200 milyon dolarlık kaynak sağlama kararı aldı.

Kirpi’ler tamamlanacak

Formülün BMC’nin bağlı bulunduğu grup tarafından da kabul edilmesi üzerine öncelikle yarım kalan Kirpi’lerin üretiminin tamamlanıp TSK’ya teslim edilebilmesi için harekete geçildi. BMC, tedarikçi ve yan sanayici firmaları arayarak siparişleri yenilerken, bu firmalara olan borçlar yapılandırılacak. İnsan kaynakları da ücretli izne çıkartılan çalışanların bundan sonraki süreçte maaşlarını ve alacaklarını İş Bankası’ndan alabilmeleri için çalışmalarına başladı.

Krizde neler yaşandı?

2011 yılının son dönemlerinde ödeme krizine giren BMC’de 6 ay önce çalışanların büyük bölümü izne çıkarıldı. Eylül ayında da fabrikadaki beyaz yakalıların büyük bölümü izne gönderildi. İzin sürecinde işçilere 6 ayda toplam 2 bin 350 lira ödeme yapılabildi. Teslim edilemeyen otobüsler yüzünden İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere pek çok belediye, firma aleyhine tazminat davaları açtı. Milli Savunma Bakanlığı da zırhlı Kirpi’ler teslim edilmediği için BMC’ye 12 milyon euro ceza kesti.

Volkswagen mi alıyor?

Avrupa’nın otomotiv devi Volkswagen’in, ağır ticari araç pazarına girebilmek için BMC’yi satın almayı planladığı öne sürüldü. VW’nin, BMC’de incelemelerde bulunmak üzere İzmir’e heyet gönderdiği öğrenildi.

http://www.milliyet.com.tr/bmc-ye-can-suyu-is-bankasi-ndan/ege/haberdetay/04.10.2012/1606330/default.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder