Savunma ve Stratejik Analizler

10 Ekim 2012 Çarşamba

Irak'tan Çifte Silah Anlaşması

09 Ekim 2012 Salı

Irak merkezi hükümetiyle Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi, İsrail ve Rusya'dan milyarlarca dolarlık silah alımı anlaşması imzaladı.

Rusya'nın başkenti Moskova'ya ziyareti öncesi 'Savunma alanında Rusya'nın yardımına ihtiyacımız var' diyen Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev arasında 4.2 milyar değerinde silah anlaşması imzalandı. Ancak bu anlaşmanın ayrıntıları açıklanmadı.

Bu arada Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin de, İsrail ile yeni bir silah anlaşması yaptığı, böylece bölgenin, İsrail savunma sanayisinin Asya'daki en büyük müşterisi haline geldiği öne sürüldü. İran medyası, Hollandalı De Telegraaf gazetesine dayanarak, Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin oğlu Masrur Barzani'nin İsrailli savunma heyeti ve üç İsralli işadamının sahibi olduğu ABD'li bir şirketle silah anlaşması yaptığını duyurdu.

Haberde Kürt yönetiminin 12 savaş uçağı, 20 savaş helikopteri, 3 nakliye helikopteri, çok sayıda gelişmiş Abrams tankı, bir füze kalkanı, uçaksavar toplar, personel taşıyıcı, askeri botlar ve radar sistemleri dahil 20 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığı, böylece İsrail'in Asya'daki en büyük müşterisi olduğu kaydedildi.

http://www.aksam.com.tr/iraktan-cifte-silah-anlasmasi--143585h.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder