Savunma ve Stratejik Analizler

30 Ekim 2012 Salı

Savunma sanayi ABD'yi cezbetti

24.10.2012 AA

Türk Savunma Sanayisi’nin önde gelen şirketlerinin, savunmacılık alandaki dünyayla yarışır en son ”Türk malı’ ürünleri ABD pazarında yoğun ilgi gördü.

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) şemsiyesi altında 5 Türk firması ile Roketsan, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen askeri fuara katıldı. Fuarın hemen girişindeki konumuyla dikkati çeken Türkiye’nin standında, firmalar, askeri teçhizat, silah ve füzelerden savunma teknolojileri yazılımlarına, Türkiye’nin savunma sanayisinde geldiği üst düzey noktaları gözler önüne serdi.

Firmalar, fuarda kendilerine gösterilen ilgiden memnun kaldılar. Silah satışları yapan Sarsılmaz firması, fuar öncesinde ABD’nin en önde gelen silah dergisine ”Türk devrimi” başlığıyla konu olurken, Roketsan’ın ”dünyada benzeri olmayan” Cirit füzesine yüksek ilgi oldu. Gate firmasının, kayalar içine saklanan detektör ve kamera sistemleri de ilgi çekti.

AA muhabirine açıklama yapan SMM Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Lütfi Varoğlu, bu fuara SMM olarak ilk kez katıldıklarını söyledi.

Varoğlu, ”Dünyanın değişik bölgelerinde gerçekleştirilen savunma sanayi ve güvenlik alanındaki fuarlara, Savunma Sanayii Müsteşarlığı şemsiyesi altında firmalarımızı götürüyoruz. Amerika kıtasındaki en önemli fuarlar olan Brezilya ve Şili’deki fuarlara katılıyoruz. ABD’deki bu fuara ise ilk defa 6 firma ile geldik” dedi.

Fuarda, bu firmalarla beraber Türkiye’nin savunma sanayisindeki gelişimini gösterdiklerini belirten Varoğlu, ”Bir yandan da firmalarımız muhataplarıyla bağlantı kurarak iş imkanları yaratıyorlar. Bu fuar bizim için yeni bir fuar ve ABD’nin en önemli kara sistemleri konusundaki dünyaca ünlü bütün şirketlerinin yer aldığı bir fuar. O nedenle firmalarımızın burada olması bizim için çok yararlı olacak” dedi.

”Olağanüstü etkilendim”

Stantları gezen ve bilgi alan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da AA’ya, ”Türkiye’de yapılanları görmek, bizim savunma sanayi alanındaki kaydettiğimiz başarıları görmekten olağanüstü etkilendim” dedi.

Savunma sanayisinin ”bir ülkenin teknolojik kalkınmasında, Ar-Ge faaliyetlerinde ve özellikle de hassas teknoloji alanında kaydettiği başarıların bir aynası” olduğuna dikkati çeken Tan, ”(Bu fuarda) Türkiye’nin bu bakımdan çok iyi yerde olduğunu gördüm, çok gurur verici bir yerdeyiz. Bizim gençliğimizle kıyasladığımızda geldiğimiz nokta göğsümüzü kabartıyor. Ürünlerimiz, burada çok rahatlıkla alıcı bulabilecek hassasiyette ve kalitede, bu da bizi ayrıca gururlandırdı” diye konuştu.

Tan, fuara gelecek yıl daha fazla sayıda Türk firmasının katılmasını beklediklerini dile getirerek, ”Geçen yıl biz bazı tavsiyelerde bulunmuştuk, hem özel firmalarımıza hem de devletimizin bu konuda görevli kuruluşlarına. Onlar da bu sene bu adımı attılar, onlara müteşekkirim, ülkemize çok önemli katkılar yaratacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

Tan, fuara katılan firmalara ayrıca büyükelçilikte resepsiyonda ağırladı.

”Dünyada envantere girmiş aynı özellikte bir füze daha yok”

Fuara, büyük bir stantla katılan Roketsan’ın ürünlerine de yoğun ilgi vardı.

Roketsan’ın Başkanı Selçuk Yaşar, fuara ilk kez geçen yıl katıldıklarını belirterek, kara kuvvetleriyle ilgili araç-gereç ve silah sistemlerinin sergilendiği önemli bir fuar olarak burada uzun ve orta menzilli tanksavar ve silah sistemleri gibi alanlardaki yeni ürünlerini, özellikle de Cirit füzesini tanıttıklarını söyledi.

Dünyada, 2.75 çapındaki, havadan ve helikopterden yer hedeflerine karşı atılan bir füze olan Cirit’in bir benzerinin bulunmadığını vurgulayan Yaşar, ”Bu alanda dünyada çalışan başka şirketler var ama dünyada Cirit benzeri seri üretime geçmiş bir füze yok. Tamamen yerli olarak üretildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girdi. Dünyada envantere girmiş aynı özellikte bir başka füze yok” dedi.

Yaşar, Cirit’e şu anda dünyada yoğun ilgi olduğuna da dikkati çekerek, ”Kuzey Afrika’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’ya kadar, Cirit ile ilgilenen birçok ülke var. Cezayir, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Almanya, Bahreyn, Türkmenistan, Pakistan cirit füzemizle ilgileniyorlar. Bu ülkelerle çalışmalarımız devam ediyor. Cirit için 11 ayrı firma ile görüşüyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri’yle çok yakında bir sözleşme imzalayacağız, oldukça yoğun talep var” diye konuştu.

Cirit’in TSK için üretiminin devam ettiğini, bunun yanında ”dost ve müttefik ülkeler için üretim çalışmalarına başlamak üzere” olduklarını belirten Yaşar, ”Yurt dışına silah ihraç ederken bunların TSK tarafından kullanıyor olması bizim için çok büyük bir referans, biz de bunu değerlendirmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Şu anda dünyanın önde gelen roket füze şirketlerinden biriyiz

1988 yılında 250 kişi ile kurulan Roketsan’ın bugün 750’si mühendis olmak üzere 1500 personeli bulunduğunu ifade eden Yaşar, Roketsan’ın dünya pazarındaki geldiği noktayı şöyle anlattı: ”Şu anda İtalya’ya, dünyanın birçok ülkesine, Avrupa’ya motor yapıp ihraç ediyoruz, roket ihraç ediyoruz, BAE’de üç tane projeyi tamamladık.

Roketsan olarak belki çok fazla ortalarda gözükmüyoruz ama şu anda dünyanın önde gelen roket füze şirketlerinden biri haline geldik diyebilirim rahatlıkla. Çünkü bizzat Avrupa’daki firmalar bize gelip, sadece spesifikasyon vererek bizden ürün talep ediyorlar.

Bu, Türk savunma sanayinin roket füze alanında geldiği yeri gösteriyor. Özellikle Savunma Sanayii Müsteşarlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız, kuvvetlerimizin bizden talep ettiği ürünleri biz öncelikle onların envanterine soktuktan sonra dünyaya da ihraç etmek istiyoruz ve bunda da yol almaya başladık.

Cirit ve diğer 122 mm, 107 mm roketlerimizle bunları kanıtladık, ihracatlarını şu anda yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda özellikle daha teknolojik ürünler, Cirit gibi, uzun menzilli tanksavar, orta menzilli tanksavar füzeleriyle ihracatımızı artıracağımıza, karadan karaya güdümlü sistemlerle ciddi ihracat fırsatları elde edeceğimize inanıyoruz”.

Türk savunma sanayisinin 2011 yılındaki yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracatının önümüzdeki yıllarda artarak çok daha üst rakamlara tırmanacağını öngören Yaşar, ”Çünkü şu anda bizim TSK’ya verdiğimiz ürünler dünyada gerçekten kendi çapında en iyi kalitede ürünler. Dolayısıyla bunları satmakta engel görmüyoruz, tam tersine bunların üretimini hızla artırıp dost ve müttefik ülkelere pazarlamasını yapacağız. Türk savunma sanayi, Türkiye’nin ekonomisine gelecek yıllarda ihracatla çok ciddi katkılarda bulunacaktır, buna inanıyorum” dedi.

http://haber.gazetevatan.com/savunma-sanayi-abdyi-cezbetti/489159/1/Haber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder