Savunma ve Stratejik Analizler

28 Kasım 2012 Çarşamba

Almanya iki, Hollanda bir, ABD yok

28 Kasım 2012  Tolga TANIŞ / WASHINGTON

Patriot'lar için saha araştırması sürerken Washington’da planlar son aşamaya geldi. Pentagon yetkilileri, şimdilik “en iyi yolu bulacaklarını” söylemekle yetiniyorlar. Savunma uzmanları ise içeriden sızan bilgilere göre Türkiye’ye Almanya’nın iki, Hollanda’nın da bir batarya vereceğini, ABD’nin ise Patriot desteği sağlamasının zor olduğunu ifade ediyor.

Türkiye’nin Suriye’deki kriz nedeniyle NATO’dan talep ettiği savunma füzeleri Patriot’lar için NATO ekibi tarafından Türkiye’nin doğusunda saha ziyaretleri sürerken, Washington’da planlar son aşamaya geldi. Buna göre ABD’nin Avrupa Ordusu envanterinde yer alan Patriot bataryalarından Türkiye’ye destek sağlaması şu an için zor görünüyor. Almanya’nın iki, Hollanda’nın ise bir batarya desteği vereceği düşünülüyor.

Pentagon Sözcüsü Rob Firman, Hürriyet’in sorusu üzerine, “NATO şu anda konuyu ele alıyor. Bunun gerçekleşmesi için en iyi yolu bulmada biz de müttefiklerimizle yakın çalışıyoruz” dedi. Firman, yürütülen görüşmelerle ilgili nihai açıklamayı da NATO’nun yapacağını duyurdu.

ABD’NİNKİLER GÖREVDE

Washington’ın en güçlü füze savunma lobicisi Riki Ellison ise Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, ABD’nin şu aşamada Türkiye’ye elindeki Patriot bataryalarından birini bile göndermesinin zor olacağını savundu.

Ellison şöyle dedi: “ABD’nin şu anda Avrupa’da bir Patriot taburu var. Bu tabur, Avrupa Ordusu (EUCOM) bünyesinde, Avrupa Kara Kuvvetleri’nin emrinde. Taburda dördü ana, biri yedek toplam beş Patriot bataryası var. Bu bataryalar Avrupa’da stratejik görülen yerler ve İsrail’de sürekli rotasyon halinde. Bu yüzden bütün bataryaların bir angajmanı var. Ancak Hollanda ve Almanya’nın elindeki Patriot’ların görevi yok. Eğitim amaçlılar. ABD’nin İsrail’in riskleri oradayken, şu anda Türkiye’ye bir batarya verebileceğini sanmıyorum. Bunlar, Almanya ve Hollanda’dan gelecektir.”

BİRİ MUTLAKA KÜRECİK’E

Ellison’ın verdiği bilgilere göre Hollanda ve Almanya’dan gelecek, sayılarının toplam üç olacağı düşünülen Patriot bataryaları ile önce Türkiye’de bir tabur oluşturulacak. Sonra da alan değil nokta koruması yapan Patriot’lar stratejik sayılan üsler ya da şehirlere yerleştirilecek.

“Yerlerinin nasıl belirleneceğini bilmiyorum. Ama stratejik önemi olan yerlere yerleştirilecekleri kesin” diyen Ellison’a göre bu yerlerden birinin Kürecik’teki TPY-2 radarı olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil.

Bir Patriot taburunda, kabaca 600 kişi görev yapıyor. Buna ateşleme, kontrol merkezi ve bakım ekipleri dahil. Türkiye’nin önümüzdeki günlerde sonuçlanması beklenen Patriot alımı henüz kesinleşmediğinden elinde Patriot uzmanı personel de yok. Bu nedenle bataryalar için personel de Türkiye’ye dışarıdan gelecek. Ancak Türkiye kendi Patriot’larının tedarikini sağladığında, Oklahoma’da 3 ay eğitim görecek personel bu vasıflara kavuşacak ve NATO envanterindeki Patriot’ları da Türk ekipler yönetebilecek.

BAŞLANGIÇ SİSTEMİ

Ellison, Patriot’ların ulusal savunma sistemi için iyi bir başlangıç olduğunu ama kimyasal, nükleer füzeler için tam koruma sağlayamadığından yeterli olmadıklarını belirterek, Türkiye’nin tam koruma sağlamak için, hedefi atmosferin dışında vurabilen, böylece serpinti riskini ortadan kaldıran THAAD füzelerini tercih edebileceğini söyledi.

Patriot’ların kendi radar sistemi olduğundan Kürecik’e konuşlandırılan TPY-2 radar ile de entegre edilemediğini anlatan Ellison, Kürecik’teki radarın Patriot’ları sadece önceden alarma geçirmeye yarayabileceğini belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/22029396.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder