Savunma ve Stratejik Analizler

23 Kasım 2012 Cuma

ASELSAN'ın kartı dünya birincisi

22 Kasım 2012

ASELSAN, Türk mühendislerince tasarlanan ve termal kameralarda kullanılan ''Kompakt Görüntüleme Modülü Kartı'' ile Uluslararası Baskı Devre Kartı Teknolojisi Liderliği Yarışması'nda birincilik ödülü kazandı.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Özcan Kahramangil, yaptığı açıklamada, elektronik tasarım otomasyonu yazılımlarının dünya lideri MentorGraphics'in 24 yıldır düzenlediği ve kendi alanında dünyanın en prestijli yarışmalarından olan bu organizasyonda Türkiye'nin ilk kez birincilik elde ettiğini söyledi.

Yarışmaya katılan elektronik kart tasarımlarının, her biri elektronik endüstrisinde uzman ve dünya çapında tanınmış üyelerden oluşan bir jüri kadrosu tarafından değerlendirildiğini ifade eden Kahramangil, ''Yarışma 6 kategoride düzenlendi. En zorlu kategori olan 'Savunma, Havacılık ve Uzay'' alanında İsrail'in IAI Elta firmasını geride bırakarak birincilik ödülünü kazandık'' dedi.

Kahramangil, tasarladıkları kartın termal kameralarda kullanılacağına işaret ederek, ''Kartımız, termal kameralarda, görüntünün insan gözüne en iyi hitap eden, en yüksek ayrıştırılabilirlik derecesini oluşturmak için tasarlandı. Mühendislerimiz kartı tasarlarken çok küçük ve kompakt olmasına, yoğun olmasına çalıştı. Bunun da nedeni hem silah üstü termal kameralar gibi sistemlerde hem de ASELPOD gibi uçakların nişangahlarında kullanılacak olması'' diye konuştu.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/aselsan-in-karti-dunya-birincisi/ekonomi/ekonomidetay/22.11.2012/1631311/default.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder