Savunma ve Stratejik Analizler

12 Kasım 2012 Pazartesi

Milli Tank görücüye çıkıyor

11 Kasım 2012  Cengizhan ÇATAL/ANKARA

Türk savunma sanayisinde millileştirme projelerinden biri olan Milli Ana Muharebe Tankı ALTAY’ın ilk prototipi, 15 Kasım Perşembe günü Otokar’ın Sakarya tesislerinde tanıtılacak.Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un evsahipliğinde düzenlenecek törene Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.

Altay’ın tasarım, geliştirme, entegrasyon, test ve üretimine ilişkin tüm bilgiler hiçbir kısıtlama olmaksızın tüm haklarıyla Türkiye’nin olacak. İlk Türk milli tankının tasarımı ve prototipleşmesinin yaklaşık 500 milyon dolara mal olması öngörülüyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri şu anda ithal ettiği M-40, M-48, M-60 ve Leopard tanklarını kullanıyor.

SERİ ÜRETİM 2017’DE

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, geçen yaptığı bir açıklamada, “İnşallah hep beraber el birliği içinde tamamıyla Türk eseri, Türk mühendisinin ve girişimcisinin eseri olan milli tankımız Altay’ı 2017 yılında ortaya çıkaracağız. Otokar’ın arkasında büyük bir destek gücü var. ASELSAN’ı, ROKETSAN’ı, Eurotem’i var, Kore’den de teknik danışmanlık aldığımız firma var. 40’a yakın da Türkiye’den alt yüklenici var. Dolayısıyla ‘milli gücümüz’ diyoruz” demişti.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/21898289.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder