Savunma ve Stratejik Analizler

16 Kasım 2012 Cuma

Patriot'u NATO değil ABD verecekmiş!

16 Kasım 2012 Cuma

Türkiye'nin şu ana kadar Suriye'ye karşı patriot için resmi talepte bulunmadığı biliniyor; ancak ABD Türkiye'ye Patriot vermeyi düşündüğünü açıkladı

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, ABD'nin Türkiye'ye Suriye sınırına yerleştirilecek füzesavar savunma sistemlerini vermeyi düşündüğünü açıkladı.

Amerika'nın Sesi'nde (VOA) yer alan habere göre ABD Savunma Bakanı Panetta, ABD'nin Türkiye'ye Patriot vermek istediğini söyledi. Bunun Türkiye'ye silah satışı mı yoksa NATO üzerinden ittifak yardımı mı olduğu anlaşılamadı.

Türkiye'nin Suriye'deki karışıklık ve mülteci akını nedeniyle zor durumda olduğunu belirten Panetta, Amerika'nın bu konuda Türkiye ile birlikte çalıştığını ve bu tür bir yardımı sağlayacağını umduğunu ifade etti.

Amerika Savunma Bakanı Washington'un Suriye politikasını yakında değiştireceğini ve isyancılara silah vereceğini sanmadığını da vurguladı. Savunma Bakanı Panetta bunun yerine Esad üzerinde ekonomik ve diplomatik baskının devamı ve insani yardımın sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Panetta Amerika'nın isyancılara silah dışı yardım yaptığını ve kimyasal silahların yanlış ellere düşmemesi için elinden gelen çabayı gösterdiğini de hatırlattı. Amerika Savunma Bakanı esas sorununun, muhalefetin Esad ile mücadelede etkin olması ve çekildiğinde yeni bir hükümet için çatışmasız bir geçiş dönemi sağlanması olduğunu da vurguladı.

TÜRKİYE'NİN RESMİ TALEBİ YOK

Suriye'nin Türkiye'ye yönelik füze saldırısı ihtimali üzerinde tartışmalar sürerken, Türkiye'nin sınıra Patriot yerleştirme konusunda net bir tavrı yok. Son olarak Dışişleri Bakanlığı NATO'dan resmi bir talebin olmadığını açıklamıştı. Bakanlık gerektiğinde Patriot seçeneğinin masada olduğunu belirtmeyi de ihmal etmemişti.

NATO ise yaptığı açıklamalarda Türkiye'ye Patriot da dahil her türlü desteğe hazır olduğunu açıklamıştı.

GÜL'ÜN DOLAYLI AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de kafaları karıştıran bir açıklaması olmuştu. Cumhurbaşkanı Gül, Financial Times Gazetesi'ne verdiği bir mülakatta, Suriye'nin elindeki nükleer silahlara dikkat çekmiş ve Patriot'un gerekliliğine vurguda bulunmuştu.

Gül, "Suriye'nin kimyasal silahlara ve bu silahları taşıyabilecek eski Sovyet sistemine sahip olduğu biliniyor. Bu anlamda bir çılgınlık yapılması ve böyle bir hamleye girişilmesi ihtimaline karşılık hazırlık planları yapılmalı, NATO'nun şu an yaptığı şey de bu" demişti.

http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=235222

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder