Savunma ve Stratejik Analizler

27 Kasım 2012 Salı

Türk yapımı patriotlar geliyor

27.11.2012

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Suriye sınırına yerleştirilmesi düşünülen patriotlarların benzerinin Türkiye'de de üretilebilmesi için uzun bir süredir çalışmaların devam ettiğini dile getir.

Bakan Ergün konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, 'Biz TÜBİTAK'ın yapısını yeniden şekillendirmek gerektiğine karar verdik. Böylece Ar-Ge başta olmak üzere Türkiye'nin ihtiyacı olan işleri yapmaya başladı. Toplumun da Türkiye'de iyi şeylerin yapıldığını, laboratuvarlarında bir şeyleri bulmak için çalışan yetişmiş insan gücüne sahip bir yapımızın olduğunu bilmesi hakkıdır. Kurumların da toplumun buna ihtiyacının olduğunu bilmesi' dedi.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYÜR

Türkiye'nin artık SOM füzesi gibi her yerden fırlatılabilen füze geliştirdiğini, testlerinin tamamlandığını ve seri üretime başlanacağını hatırlatan Bakan Ergün, Patriot füzesi gibi savunma amaçlı füze çalışmalarının olup olmadığı yönündeki bir soruya ise 'Savunma sanayi çalışmalarımızın önemli bölümünü savunma amaçlı füzeler oluşturuyor. TÜBİTAK'ta bir savunma amaçlı füze geliştiren birim ile saldırı amaçlı füze geliştiren birim karşılıklı birbirlerinin açığını bulmaya yönelik rekabet altında çalışıyorlar. İşte bu birimlerden savunma amaçlı füze geliştiren bölüm, Patriot'ların bir başka versiyonu üzerinde çalışıyor' dedi.

Göktürk-2 19 Aralık'ta uzayda

Türkiye'nin kendi uydularını yapması ihtiyacının doğduğuna işaret eden Bakan Ergün, 'Görüntü ihtiyacı bakımından başka ülkelerden almak durumunda kalıyoruz. Ancak bu da güvenlik sorunu gibi ihtimaller oluşturabiliyor. Yine iş yaptığınız ülke ile ittifakınız bozulabiliyor. O zaman da bütün kurumlarınız kilitlenebiliyor. Bankacılıktan, şehirlerin şebeke işletmelerine kadar birçok alanda bunu yaşayabilirsiniz. Biz bunu fark ettik. 'Elimizde bu sorunları çözebilecek insan gücümüz var' dedik. Bu nedenle Göktürk-2'yi hazırladık. Çin'e kargo içerisinde gönderdik. 500 kilogramlık uydu 5 yıl boyunca uzayda Türkiye'nin gözlem uydusu olarak görüntü ihtiyacını giderecek. 150 milyon liraya mal ettik. 19 Aralık 2013 tarihinde de uzaya fırlatacağız. Bu uydu Türkiye'nin geçen yıl gönderilen Rasat uydusundan sonraki ikinci uydusu oldu' dedi.

Boeing'ten 1 milyar dolarlık sipariş

Aralık ayında Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde 4 milyar dolarlık füze savunma sistemini alımını içeren projenin gündeme geleceği ve bu projede yerli katkı oranı konusundaki bir soruya da Bakan Ergün, 'Projenin Ar-Ge'sini üniversiteler ve araştırma kurumlarımız yapıyor. Üretimde savunma sanayi firmalarımız devreye giriyor. Parçaları onlar üretiyor. Off-set uygulamalarını savunma sanayinde öncelikle uyguluyoruz, şimdi de havacılıkta başladık. Bu kapsamda kiminle bağlantı yapıyorsak, 'bizden parça almak zorundasınız' diyoruz. Boeing firması ile 500 milyon dolarlık parça alım anlaşmamız vardı. Boeing Türk firmalarca üretilen parçaları beğenince, parça alım anlaşmasını 1 milyar dolara çıkardı' dedi.

Müthiş Türkler göreve hazır

Türkiye'den uzun yıllar 'beyin göçü' yaşandığını, birçok bilim insanının Türkiye'de çalışma koşullarını bulamayınca diğer ülkelere gittiğine işaret eden Bakan Ergün, 'Artık beyin göçü değil, bunlar bizim beyin gücümüz olacak. Onlarla Türkiye'de geliştirmek istediğimiz bilimsel çalışmalara katılmalarını sağlayacağız. Kendisini aradığımız, ulaştığımız bilim insanları heyecanlanıyorlar. İlk defa bir yönetimin kendilerini aradığını belirtiyorlar.' dedi. Ergün, Bakanlık olarak TÜBİTAK'ta oluşturulan bir birim ile 25-30 ülkede bin 500 kadar bilim insanını tespit ederek bir bilgi havuzu oluşturduklarını vurguladı. Bakanlıktan alınan bilgiye göre, TÜBİTAK, Türkiye tarihinde ilk kez geçen Temmuz ayında Yurtdışındaki Türk Biliminsanları Kurultayı'nı düzenledi. Değişik ülkelerden 100'e yakın biliminsanının katıldığı etkinliğin 2.si 2013'te daha büyük bir katılımla gerçekleştirilecek. TÜBİTAK'ın amacı ise Türkiye için yurt dışındaki bilgi ve teknolojinin transferi yapmak.

http://haberevet.com/haber/20121127/659908/bakan-ergun-acikladi-turk-yapimi-patriotlar-geliyor.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder