Savunma ve Stratejik Analizler

29 Kasım 2012 Perşembe

Türkiye, füze tehdidine karşı hava savunma firkateyni üretecek

EMRE SONCAN ANKARA   -   27 Kasım 2012

Ortadoğu’da son dönemde yaşanan sıcak gelişmeler, Türkiye’yi güvenlik açısından yeni tedbirler almaya sevk ediyor.

Daha önce maddî kaynak bulunamadığı için ertelenen ‘Hava Savunma Firkateyni’ projesi tekrar başlatıldı. Türkiye’nin ilk kez yerli üretime geçeceği proje kapsamında 4 milyar dolara 4 adet firkateyn inşa edilecek. Üzerlerine en gelişmiş faz dizinli radar sistemleri yerleştirilecek. Akdeniz, Karadeniz ve Marmara’da görev yapacak yeni savaş gemileri, Türkiye’ye gelecek Patriot sistemleri ve yeni alınacak uzun menzilli füzelerle entegre hale getirilecek. Radarların aldığı görüntüler doğrudan, uzun menzilli hava savunma sisteminin komuta kontrol merkezine iletilecek. Amaç, komşulardan gelebilecek füze saldırılarını önceden tespit edebilmek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, istediği radarın özellikleri ve firkateynin boyutlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı ‘gizli’ dosyayı Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na (SSM) gönderdi. Fizibilite çalışmaları başlatıldı. Proje, önümüzdeki ay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. İlk geminin 2016’dan önce denize indirilmesi hedefleniyor.

Firkateynler suüstü harbi, hava savunma harbi ve denizaltı savunma harbi görev fonksiyonu çeşitlilikleri ile suüstü savaş gemilerinin ana unsurlarını oluşturuyor. Türk ordusunda Alman ve Amerikan firkateynleri bulunuyor. Bunların bir kısmı satın alındı, bir bölümü ise TSK’ya hibe edildi. Türkiye, proje kapsamında ilk kez kendi firkateynini üretecek. Fakat ilk gemilerdeki son teknoloji gelişmiş faz dizinli radarların ABD’den tedarik edilmesi öngörülüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın isteği yaklaşık 6 bin tonluk bir gemi. Konuyla ilgili Zaman’a bilgi veren üst düzey bir askerî kaynak, “Firkateynlerden biri Akdeniz’de konuşlandırılacak. İran, Suriye, Irak ve İsrail gibi ülkelerden herhangi bir füze ateşlenirse, firkateynin üzerindeki radar bunu tespit edecek. Aldığı bilgiyi de hava savunma sistemine iletecek. Bu, yeni konuşlandırılacak Patriotlar da olabilir, Türkiye’nin ABD, Rusya, Çin ya da Avrupa’dan satın alacağı kendi uzun menzilli hava savunma füzeleri de olabilir. Amaç, Türk semalarını güvence altına almak. Bölgesel güç olunmak isteniyorsa bu tür sistemleri tedarik etmek hayatî önem taşıyor.” diye konuştu.

http://www.zaman.com.tr/manset/turkiye-fuze-tehdidine-karsi-hava-savunma-firkateyni-uretecek/2021280.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder