Savunma ve Stratejik Analizler

5 Kasım 2012 Pazartesi

Türkiye'den akıllı bomba atağı

05.11.2012

TÜBİTAK'ın geliştirdiği yeni akıllı bomba teknolojisi ile artık F-16'lar hedefi 25 kilometreden ve 12'den vuracak. Sanayi Bakanı Nihat Ergün "Türkiye akıllı bomba üretebilen 4 ülkeden biri oldu" dedi

Savunma sanayi alanında gerçekleştirdiği başarılı projelerle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) vurucu gücünü artıran TÜBİTAK, savaş uçaklarında kullanılan bombaları akıllı hale getiren Hassas Güdüm Kiti'ni (HGK) geliştirdi. Dünyada sadece dört ülkenin üretebildiği HGK'lar ile uçaklar hedefi 25 kilometre uzaklıktan noktasal olarak vurabiliyor.

SAPMASI 6 METRE

Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran HGK'lar TÜBİ- TAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) mühendislerinin 5 yıllık çalışması sonucu geliştirildi. Ar-Ge'si tamamlanan HGK'lar güdümsüz bombaların üzerine giydirilecek şekilde tasarlandı. Akıllı hale getirilen bombalar, koordinatları belirlenen hedefi uydu ve özel algılayıcıları yardımıyla 6 metre gibi düşük bir sapma değeri ile yok ediyor.

25 KM MENZİLİ VAR

Böylece ortadan kaldırılması istenen hedef dışındaki yerlere zarar verilmeden harekât yapılabiliyor. Savaş uçakları normal bombaları 5-6 kilometre uzaklıktan atarken, HGK'larda bu uzaklık 25 kilometreye çıkıyor. Üzerindeki ilave kanatçıkları ve özel yüzeyi ile akıllı bombalar havada süzülerek yol alıyor. Uçak tehlikeli bölgeye girmeden görevini güvenli bir şekilde tamamlıyor.

SERİ ÜRETİM 2013'TE

TSK'nın akıllı bomba ihtiyacını karşılamak amacıyla HGK'ların seri üretime geçeceğini belirten Ergün, "Üretim için alt yapı tamamlanıyor. Savunma sanayi kuruluşları HGK'ları 2013'ten itibaren seri olarak üretmeye başlayacak ve hava kuvvetleri artık yüzde 100 yerli HGK'lar ile güçlenecek" dedi.

ERGÜN: DÜNYADA SADECE DÖRT ÜLKEDE ÜRETİLİYOR

TÜBİTAK SAGE tarafından başarıyla tamamlanan proje hakkında bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, HGK'ların sadece 4 ülke tarafından üretilebildiğini söyledi. TSK'nın envanterine giren HGK'ların savunmada Türkiye'nin elini güçlendirdiğini açıklayan Bakan Ergün, çok az ülkede üretilebilen güdüm KİT'lerine yurt dışından da talep geldiğini belirtti. Ergün, yerli HGK'ların diğer ülkelerdeki ürünlerden üstün özellikleri olduğunu kaydetti.

YERLİ ÜRETİM BEŞTE BİR DAHA UCUZ

Maliyet hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Ergün, yerli HGK'ların ithallere göre yaklaşık 5'de 1 oranında daha ucuz üretildiğini ve üstün özelliklere sahip olduğunu vurguladı. Savunma sanayindeki projelerin nasıl milli bir kazanca dönüştüğünü de anlatan Ergün, şunları söyledi: "TÜBİTAK'ın projeye başlamasıyla birlikte ithal edilen HGK'ların fiyatı düşmeye başladı. Üretilip satışa başlandığında daha da düştü. Yerli teknoloji geliştirmenin böyle bir faydası da oluyor."

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/11/05/turkiyeden-akilli-bomba-atagi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder