Savunma ve Stratejik Analizler

21 Kasım 2012 Çarşamba

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı ADİK'i ziyaret etti

21 Kasım 2012

ANADOLU Tersanesi’ni de ziyaret eden Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yurii Ivanovych Ilyin LTC ve Karakol Botları hakkında bilgi aldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel'in resmi konuğu olarak ülkemizi ziyaret eden Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yurii Ivanovych Ilyin geçtiğimiz hafta ANADOLU Tersanesi’ni de ziyaret ederek incelemelerde bulunup görüş alışverişi yaptı.

Türkiye ziyareti kapsamında daha önce AKSAZ üssünde ANADOLU Tersanesi tarafından 2009-2012 yıları arasında imal edilerek Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen LCT'lerin (Süratli Amfibi Gemi) ilki olan TCG Ç-151'i ziyaret eden Oramiral Yurii Ivanovych Ilyin, gezisinin İstanbul ayağında Pendik Askeri Tersanesi’ne yaptığı ziyaretin ardından, ADİK Tersanesi’ne de bir ziyaret gerçekleştirdi. Deniz kuvvetleri Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu ile birlikte ADİK Tersanesini ziyaret eden konuk komutan Komutanı Oramiral Yurii Ivanovych Ilyin tersane ile ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Konuk komutana Anadolu Tersanesi CEO’su Ertuğ Yaşar ve Savunma Grubu Koordinatörü Amiral (E) Metin Poyrazlar tarafından ADİK Tersanesi’nin imalat kabiliyetleri ve ADİK’te inşa edilen askeri gemiler konusunda bilgi verildi..

Konuk komutan özellikle ADİK’in inşa ettiği ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim ettiği LCT'ler ve Karakol Botları’na büyük ilgi göstererek bu iki gemi ile ilgili teknik bilgi aldı. Daha sonra Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yurii Ivanovych Ilyin'e Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı M.Faruk Ürkmez tarafından tersanede inşa edilen askeri gemilerden olan LCT ve LST maketleri hediye edildi.

http://www.denizhaber.com.tr/sektorden/45481/ukraynali-komutan-adiki-ziyaret-etti-denizhaber-deniz-haber-recep-canpolat.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder