Savunma ve Stratejik Analizler

27 Aralık 2012 Perşembe

Hürkuş siparişi SSİK toplantısında gündeme geliyor

26.12.2012   Tolga Özbek   kokpit.aero.com

Ocak ayında yapılacak Savunma Sanayi İstişare Toplantısı’nda TAI’nin tasarladığı Hürkuş için sipariş bekleniyor. 15 uçak için çalışma başlayabilir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak ve savunma projelerinin ele alınacağı ocak ayındaki Savunma Sanayi İstişare Toplantısı’nda TAI tarafından tasarlanan Hürkuş eğitim uçağına sipariş verilmesi masaya yatırılacak.

Geçtiğimiz haziran ayında törenle fabrikadan çıkartılan uçağın ilk uçuşunu önümüzdeki nisan ayında yapması planlanıyor. İlk uçuş öncesinde verilecek siparişlerin, yurtdışından büyük ilgi gören uçağın imajına da ciddi bir katkı sağlaması öngörülüyor. Yer testleri devam eden Hürkuş, iki yıllık uçuş test sürecinin ardından Avrupa Havacılık Otoritesi normlarına göre sertifikasyonu yapılacak.

Halen Türk Hava Kuvvetleri'nin pilotaj eğitim programında başlangıç uçağı olarak Güney Kore tarafından tasarlanan ve TAI’de üretilen KT-1T uçakları kullanılıyor. Güney Kore ile yapılan anlaşmada, 40 uçak için anlaşma yapılmıştı. Son uçak ekim ayında TAI tarafından Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi. Buna ek olarak 15 adetlik de opsiyon söz konusuydu.

Ancak TAI’ye Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından verilen ve Hürkuş olarak adlandırılan eğitim uçağı projesi ile birlikte 15 adetlik opsiyon iptal edildi. Projenin planlanan aşamalarının beklendiği gibi gitmesi üzerine 15 uçaklık siparişin Hürkuş’a kaydırılması ilk defa ocak ayındaki SSİK’da tartışılacak. Kabul edilmesi durumunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hürkuş’un ilk kullanıcısı olacak.

YAKIN HAVA DESTEĞİ MODELİYLE KARA KUVVETLERİ İLGİLENİYOR

Hürkuş’un üç ayrı modeli tasarlanacak. İlk model, EASA normlarına göre tasarlanan sivil model. Daha sonra kokpiti yeni nesil F-35 savaş uçakları ile uyumlu olan hava kuvvetleri eğitim modeli yapılacak. Bunu, kanatlarında silah taşıyan yakın hava destek modeli izleyecek.

Bu modelle Kara Kuvvetleri Komutanlığı yakından ilgileniyor. Taarruz helikopterlerine destek verecek bu uçaklar, taşıdıkları bomba ve füzelerle yakın hava destek görevlerini yerine getiriyor. TAI ayrıca Sahil Güvenlik tarafından kullanılabilecek bir keşif-gözlem modeli üzerinde de çalışıyor.

http://kokpit.aero/hurkus-siparis-bekliyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder