Savunma ve Stratejik Analizler

27 Aralık 2012 Perşembe

KOBİ'ler uzayda

25.12.2012 METİN CAN - Sabah Gazetesi

Geçen hafta uzaya gönderilen Göktürk-2 gibi önemli projelerde yer alan KOBİ'ler gözünü uzaya dikti. Bine yakın firma, uzay ve savunma sanayisine üretim yapıyor.

Türkiye'nin son dönemde başlattığı uzay çalışmalarının gizli kahramanı KOBİ'ler oldu. Başta Türkiye'nin ilk yerli keşif ve gözetleme uydusu Göktürk-2 olmak üzere çok sayıda projede yer alan KOBİ'ler, bu alanda Türkiye'ye 13 patent kazandırmayı başardı. Geçen hafta uzaya gönderilen Göktürk-2 uydusunda yüzde 26'lık üretim payı elde eden şirketler, özellikle, panel, yazılım ve savunma sistemlerinde uzmanlaştı. Bugün itibarıyla sadece Ankara OSTİM'de 93 firma 2 bin 500'den fazla çalışanıyla uzay ve savunma alanında üretim gerçekleştiriyor. Türkiye genelinde ise bu rakam dolaylı olarak bin KOBİ'ye ulaşıyor. KOBİ'lerin savunma ve uzay sanayisi alanlarında öne çıkmasında en büyük pay ise Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve TÜBİTAK'a ait.

Göktürk-2 uydusunun üretiminde de görev alan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ise uzay teknolojisine düşkün KOBİ'lerin adeta kuluçka merkezi konumunda. KOBİ'lerin uzay teknolojileri alanında önemli gelişmeler kaydettiklerini ifade eden kurum yetkilileri, uzay projelerinde kullanılan teknolojilerin yenilikçi taraflarını KOBİ'lerin oluşturduğunu ifade etti. Yetkililer, KOBİ'lerin uzay çalışmalarının artarak devam edeceği bilgisini de verdi.

Özellikle Türkiye'nin tüm uydu projelerine hizmet edecek uydu montaj, entegrasyon ve test merkezinin kurulumu 2013'te tamamlanacak. Buranın KOBİ'ler için de bir Ar-Ge merkezi olması bekleniyor. Hedefte ise uydunun yanı sıra fırlatma teknolojisine sahip olmak ve başta yakın coğrafya olmak üzere çok sayıda ülkeye uydu ihracatı başlatmak var. Ayrıca ROKETSAN'ın öncülük ettiği üniversite-sanayi ve KOBİ işbirliğiyle yerli füze üretimi devam ediyor.

Önümüzdeki 5 yıl içinde uzaya dönük milyon doları aşan 40 ayrı proje hayata geçmeyi bekliyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı verilerine göre bu süre içinde tasarım, geliştirme ve üretim faaliyetlerini destekleyecek 2 bine yakın KOBİ'yle işbirliği hedefleniyor. Bu amaçla öne çıkan projeler arasında
  • Kara Araçları Test Merkezi,
  • Yüksek Hızlı Rüzgâr Tüneli,
  • Hava Araçları Uçuş Test Alanı,
  • Füze Sistemleri Test Alanı ve
  • Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezleri
yer alıyor.
http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/12/25/kobiler-uzayda

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder