Savunma ve Stratejik Analizler

26 Aralık 2012 Çarşamba

ÖZGÜR KABUL UÇUŞU GERÇEKLEŞTİRİLDİ VE ARAŞTIRMA REFERANS UÇUŞ TESTLERİ (ARUT) TAMAMLANDI

Aralık 2012 TAI'nin Sesi Dergisi

Özgür Programı kapsamında Hv.K.K. tarafından verilen ve yer testleri tamamlanan F-16 uçağının TUSAŞ’a kabulü için ilk test uçuşu gerçekleştirildi.

Özgür Programı kapsamında Hv.K.K. tarafından milli imkanlarla modernize ve sertifiye edilmek üzere Şirketimize teslim edilen ve yer testleri tamamlanan F-16 uçağının TUSAŞ’a kabulü için test uçuşları gerçekleştirildi ve uçak kabulü başarı ile tamamlandı.

Uçuşlarda tüm aviyonik ve silah sistemi kontrolleri ile birlikte uçağın performans limitleri denenerek modernizasyon çalışmalarına girdi oluşturucak performans kriterleri belirlendi.

Modernizasyon çalışmalarında önemli bir kilometre taşı oluşturan ARUT uçuşları kapsamında ise 17 sorti uçuş yapılarak çeşitli uçuş profillerinde, modernizasyon için gereken mühendislik verisi toplandı.

https://www.tai.com.tr/content/docs/tainin-sesi-94-tam.pdf


İLK F-16 ARUT UÇUŞU YAPILDI

Aralık 2012 TAI'nin Sesi Dergisi

Özgür Projesi kapsamındaki F-16 Blok-30 uçağının, tasarım faaliyetlerinde kullanılmak üzere titreşim ve ısıl karakteristiği ile aviyonik veri yollarının çözümlenmesine yönelik 10 sortilik Araştırma Referans Uçuş Testlerinin ilki, uçak üzeri yapılan enstrümantasyon modifikasyonundan sonra 12 Eylül 2012 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi.

https://www.tai.com.tr/content/docs/tainin-sesi-94-tam.pdf

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder