Savunma ve Stratejik Analizler

10 Aralık 2012 Pazartesi

Patriot formülleri

7 Aralık 2012  Uğur ERGAN / ANKARA

NATO’da Dışişleri Bakanları Türkiye’ye savunma amaçlı Patriot füzeleri yerleştirilmesine ilişkin siyasi kararı almış olsalar da, gönderilecek batarya sayısındaki belirsizlik sürüyor.Patriotların yerleştirileceği yerler ve batarya sayısıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere bir hafta Güneydoğu’da kalan NATO uzmanlar heyeti, Brüksel’e geri döndü. Kulislerde, NATO heyetinin Suriye sınırının uzunluğunu dikkate alarak Türkiye’ye 4 ile 6 arasında Patriot bataryası yerleştirilmesi yönünde rapor hazırladığı belirtiliyor. Ankara, Patriotlar için ABD’nin de devreye girmesini isterken, Washington yönetiminin, “Suriye’den Türkiye’ye ciddi boyutta füze tehditi yok” gerekçesiyle buna sıcak bakmadığı öne sürülüyor. (???)

BİRİNCİ FORMÜL

Edinilen bilgiye göre NATO, Ankara’nın “ABD de destek vermeli” ısrarından kaynaklı sorunu çözmek için değişik formüller üzerinde çalışıyor. Öne çıkan formülün “3+1” yöntemi olduğu belirtildi. Buna göre Türkiye’ye Almanya 2, Hollanda da 1 Patriot bataryası gönderecek. Bu bataryaların yerleştirilmesinden bir süre sonra Hollanda’dan gelecek olan bataryanın ABD’den gelecek olan batarya ile değiştirilmesi söz konusu olabilecek.

İKİNCİ FORMÜL

Bir diğer formülün ise Türkiye’ye 5 bataryanın gönderilmesi olduğu belirtildi. Buna göre, Almanya ve Hollanda 2’şer batarya, ABD ise Almanya ve Hollanda bataryaları yerleştikten sonra 1 batarya gönderecek. ABD, anti füze sistemlerine sahip bir AEGIS gemisini de Türkiye kara suları açıklarında bulunduracak.
...
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22097780.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder