Savunma ve Stratejik Analizler

21 Aralık 2012 Cuma

Türkiye kendi fırlatma üssüne sahip olacak

20.12.2012  www.kokpit.aero

Üs, Ege veya Karadeniz'de kurulacak

Göktürk-2 uydusunun Çin’den 20 milyon dolara fırlatılması sonrasında Türkiye kendi uzay üssünü kurmak için çalışmalar hızlandırıldı.

Dünyada sadece 12 ülke kendi uydusunu fırlatabilecek teknik alt yapıya sahip. Bu ülkeler arasında Rusya, ABD, Fransa, Çin, Japonya, İngiltere, Hindistan, İsrail, Ukrayna, İran ve Kuzey Kore var. Türkiye, 13’üncü ülke olup kendi geliştirdiği araçları uzaya gönderebilmek için düğmeye bastı.

Fırlatma üssü için hesaplamalar yapıldı. Yörünge yakınlığının yanı sıra fırlatma işleminin ardından rokete ait uydunun denize veya boş alana düşmesi için koordinatlar planlandı. Buna göre iki alternatif ortaya çıktı.

EGE’DE DATÇA, KARADENİZ’DE SİNOP

Hesaplamalara göre Ege bölgesinde Datça, Karadeniz’de de Sinop öne çıktı.

Uydu fırlatma işleminin yapılacağı bu iki noktada bölgenin 15-20 kilometrelik alanın düz olması ve yerleşim birimlerinden uzak olması tercih ediliyor.

Fırlatma işleminden sonra yapılan hesaplamalara göre ilk motor Ege veya Karadeniz’de uluslararası sahaya düşücek. Roket ve uydunun ikinci motoru Okyanus’a düşüyor.

ULAŞIM OLANAKLARI ÇOK ÖNEMLİ

Uydunun taşınması için yakın bölgede havalimanı, demiryolu bağlantısı veya büyük liman olması operasyonun daha kolay yapılmasını sağlıyor.

ÇİN’E 20 MİLYON DOLAR ÖDEDİK

Göktürk-2 Projesi’nde uydunun toplam maliyeti 140 milyon dolar oldu. Sadece fırlatma işlemi için Çin’e 20 milyon dolar ödendi. Türkiye kuracağı uydu merkezi ile aynı zamanda üçüncü ülkelere de hizmet vermeyi planlıyor.

http://kokpit.aero/turkiye-uydu-firlatma-merkezi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder