Savunma ve Stratejik Analizler

15 Ocak 2013 Salı

Anka Silah Yükü Testleri Başlıyor

15.01.2013  Kaynak : www.kokpit.aero

Teslimat aşamasına gelen MALE tipi orta menzilli İHA modeli Anka'da yeni bir dönem başlıyor. Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Faruk Özlü'nün yaptığı açıklamaya göre Anka, Cirit füzesi ile atış testleri yapacak. Böylelikle Türk tasarımı insansız hava aracı, tespit ettiği hedeflerini Cirit füzesi ile vurabilecek.

Kanatlarda taşınacak Cirit füzesi için Anka üzerinde modifikasyon gerçekleştirilecek. Ardından test süreci başlayacak. Sistemin entegrasyonunun ardından Anka için farklı bir görev tanımı oluşturulacak. Önümüzdeki yıllarda Anka'nın daha yüksek performansa sahip turboprop motorlu modelinin geliştirilmesi ile birlikte silahlı versiyonu bu modele de uygulanacak.

ATAK taarruz helikopteri projesi için geliştirilen Cirit füzesinin menzili 8 kilometre. Dünyanın ilk lazer güdümlü helikopter füzesi olan Cirit, hafif zırhlı, hareketli/hareketsiz hedeflere karşı yüksek vuruş yüzdesine sahip. Sistem halen Kara Kuvvetleri'nde AH-1 Cobra ile önümüzdeki günlerde envantere girmeye başlayacak TAI tarafından üretilen T-129 ATAK helikopterlerinde kullanılabiliyor.

Roketsan'ın helikopterlerin yanı sıra insansız hava araçları, uçaklar ve deniz platformlarından da atılabilecek özelliklere sahip olarak geliştirdiği Cirit, az dumanlı kompozit yakıt teknolojisi kullanıyor.

ANKA BÜYÜYECEK

Plana göre, ANKA'nın gövde uzunluğu ile ağırlığı yaklaşık 1,5 kat artırılacak. Böylece platformun büyüm modeli, çeşitli silahlar taşınması için de olanak sağlayacak. Gövdenin uzatılması nedeniyle artacak toplam ağırlık için uçakta turboprop türevi bir motor kullanılması planlanıyor. TAI, Hürkuş eğitim uçağında da kullandığı Kanadalı Pratt&Whitney şirketinden PT-6 türevi bir motor alarak Anka'da kullanmayı hedefliyor.

http://kokpit.aero/anka-fuze-atacak

2 yorum:

  1. Tebrikler TAI. Terorle mucadelede kuvvet carpani olcak..

    YanıtlaSil
  2. BU ANKA PROJESİ HADDİNDEN FAZLA UZADI. 2003 YILININ SONUNDA BAŞLANILAN BİR PROJE 2016 OLDU HALEN YAPILAMADI. ÖZEL ŞİRKET BAYRAKTAR 2010 YILINDA BAŞLADIĞI PROJEYİ 5 YIL GİBİ KISA BİR SÜREDE HEMDE SİLAHLI OLARAK BİTİRDİ. MALESEF TAİ-TUSAŞ ÇOK YAVAŞ

    YanıtlaSil